توسط: تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

هر چه‌قدر یک صندلی در محل کار راحت و یا به اصطلاح ارگونومیک باشد، اگر از آن درست استفاده نکنید، ممکن است عوارض جسمانی ناخوشایندی برایتان به‌بار آورد. آدمی سال‌ها آزمود و تجربه کرد تا فهمید چه وسیله‌ای برای نشستن مناسب‌‌تر است. پس از آن هم سال‌ها تلاش کرد تا بداند که طرز صحیح نشستن چگونه است. این مقاله اصول مناسب بودن صندلی اداری و روش صحیح نشستن، در پشت آن را، بررسی می‌کند.

اهمیت صندلی مناسب

افراد در منزل، محیط کار، خیابان، فضای باز و سایر جاها برای نشستن به صندلی نیاز دارند. این وسیله یکی از لوازمی است که باید در طراحی و ساخت آن استانداردها و نکات ایمنی و حفاظتی رعایت شود. در غیر این‌صورت، باعث ایجاد مشکلات جسمانی مانند کمردرد، پادرد و ناراحتی‌های عضلانی و اختلال در سلامتی جسمانی می‌شود.

چگونگی انتخاب صندلی اداری مناسب

در انتخاب صندلی‌ اداری مناسب چنان‌چه تکیه‌گاه و نشیمن‌گاه آن ثابت باشد، کاربر نمی‌تواند به راحتی بالاتنه‌ی خود را در وضعیتی که تمایل دارد حرکت دهد. بنابراین برای حل این مشکل از پشتی صندلی فاصله می‌گیرد که در نتیجه حمایت پشتی صندلی را از دست می‌دهد. از طرف دیگر، اغلب صندلی‌های کاری، تمام مناطق چهارگانه ستون فقرات را به طور یکسان پوشش نمی‌دهند. تغییر وضعیت بدن در حالت نشسته توسط مفاصل لگن، ران، زانو و مچ پا صورت می‌گیرد. یک صندلی کاربردی و ایده‌آل باید امکان حرکت مناسب این مفاصل را فراهم کند. در صورتی‌که ‌نمی‌توانید ارتفاع صندلی خود را به‌‌گونه‌ای تنظیم کنید که پاهای شما به زمین برسند یا به طور کلی صندلی قابلیت تنظیم ندارد، می‌توانید از زیرپایی استفاده کنید.

۹ ویژگی صندلی اداری مناسب

استفاده از یک صندلی اداریِ مناسب، معیار و ویژگی‌هایی دارد، که در صورت رعایت کردن آن‌ها، می‌توان از آن بیشترین بهره را برد. در ادامه به چند مورد از این ویژگی‌ها برای انتخاب صندلی اداری مناسب اشاره می‌کنیم:

صندلی اداری با قابلیت تنظیم

قابلیت تنظیم پشتی صندلی و چگونگی قرارگرفتن وضعیت مهره‌های بدن روی آن، از مهم‌ترین عوامل در سلامت بدن است. اگر مهره‌های گردن، پشت و کمر، در زمان تایپ کردن یا نوشتن در شرایط نامناسبی قرار بگیرند، در دراز مدت مشکلات ساختاری جبران‌ناپذیری بر سیستم ستون فقرات وارد می‌شود. لزوم داشتن پشتی مناسب با زاویه درست، کمک قابل توجهی در پشتیبانی از ستون فقرات و کمر دارد.

نشیمن‌گاه صندلی اداری

قسمت میانی نشیمن‌گاه صندلی نباید گردش خون در پاها به‌ویژه زانوها را دچار اختلال کند. مشکلات واریسی به دلیل آویزان ماندن پاها و یا فشار به ران و ساق پا به‌وجود می‌آید. گردش خون نباید در سمت اعضای پایین‌تر بدن، قطع شود. به همین دلیل این قسمت از صندلی باید کمی نرم باشد و قرار دادن پاها را در زاویه درست هدایت کند.

صندلی اداری با تکیه‌گاه مناسب برای دست

آرنج‌ها در زمان انجام فعالیت باید به‌شکل ۸ از شانه‌ها فاصله داشته باشند. وجود یک تکیه‌گاه مناسب برای دست‌ها در زمان استراحت و گاهی در زمان فعالیت، می‌تواند به سلامت دست‌ها، شانه و گردن کمک کند. دسته‌ی صندلی علاوه بر آن‌که می‌تواند از ماهیچه‌های گردن و شانه محافظت کند، به‌ عنوان تکیه‌گاهی برای بلند شدن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پشتی مناسب صندلی اداری

پشتی صندلی باید از نوع فنری باشد. این ویژگی کمک می‌کند تا صندلی هر فرد زاویه‌ی متناسب فیزیک بدن او را بگیرد و در جایگاه درست قرار گیرد.

داشتن تکیه‌گاهی ایمن در صندلی اداری

در زمان انتخاب صندلی اداری مناسب دقت داشته باشید که یک صندلی اداری خوب باید دارای تکیه‌گاهی ایمن و راحت برای بدن کاربر باشد. وجود یک تکیه‎‌گاه ایمن و قابل اعتماد باعث می‌شود فرد بتواند با خیالی آسوده وظایف خود را انجام دهد. این تکیه‌گاه در زمان استراحت نیز مکانی امن را برای کاربر ایجاد می‌نماید و می‌تواند آرامش از دست رفته، به دلیل فعالیت شدید را، به او باز گرداند.

قابلیت ایجاد حالت آسان برای تغییر جهت

انتخاب صندلی اداری مناسب، زمانی به شیوه‌ای صحیح اتفاق می‌افتد، که کاربر بتواند برای حفظ یا تغییر وضعیت روی صندلی به آسانی و با صرف انرژی کمی جابه‌جا شود. استفاده از اتصالات با کیفیت در انجام این امر کمک می‌کند.

داشتن شیب و سطحی مناسب

یک صندلی اداری باید دارای شیب و اصطکاک لازم در سطح خود باشد. این امر باعث جلوگیری از لغزش و سرخوردگی از روی صندلی می‌شود. به‌طور کلی کاربر در زمان استفاده از این صندلی باید در آرامش کامل باشد.

پوشش مناسب رویه صندلی اداری

این پوشش باید رطوبت‌پذیر باشد. فرد در زمان استفاده از این صندلی و انجام فعالیت ممکن است عرق کند و رطوبت بدن به رویه صندلی نفوذ کند. این رطوبت باید به سرعت خشک شود. وجود روکشی با خلل و فرج مناسب در جابه‌جایی مناسب رطوبت و هوا بسیار تاثیرگذار است. یک رویه مناسب برای صندلی اداری، باعث سرعت بخشی در از بین بردن رطوبت می‌شود.

ارتفاع مناسب صندلی اداری

ارتفاع مناسب یکی ار مهم‎‌ترین نکاتی است که در یک صندلی اداری باید مورد توجه قرار گیرد. قابلیت تنظیم ارتفاع کمک می‌کند، تا افراد با فیزیک جسمانی متفاوت، بتوانند از یک مدل صندلی استفاده نمایند. در زمان نشستن بر روی یک صندلی اداری با ارتفاع صحیح، کف پا باید روی زمین قرار بگیرد و زانو زاویه ۹۰ درجه داشته باشد.

خرید صندلی اداری

برای خرید صندلی اداری باید نکات فوق را درنظر داشته باشید. این نکات کمک‌تان می‌کند تا در زمان انتخاب صندلی اداری مناسب همه گزینه‌ها را مورد توجه قرار دهید. برای اطمینان از کیفیت خوب این صندلی و دوام آن به سراغ شرکت‌های تولید و طراحی تخصصی این محصول باشید. این شرکت‌ها از هر جهت خیال‌تان را آسوده می‌نمایند. صندلی اداری در شرکت‌های باسابقه‌ای مانند بینو با ارایه کارت گارانتی، ضمن داشتن کیفیتی عالی، هزینه‌های اضافی تعمیر این نوع صندلی را نیز از بین می‌برد.

قیمت صندلی اداری

قیمت این محصول با توجه به کیفیت، متریال مورد استفاده و آپشن‌های موجود در آن تعیین می‌شود. جهت دریافت راهنمایی در انتخاب صندلی اداری مناسب و ارگونومیک می‌توانید با کارشناسان بینو تماس بگیرید.

کلام آخر

در این مقاله جهت انتخاب صندلی اداری مناسب اطلاعاتی را ارائه کردیم. در زمان خرید این محصول باید تمام اتصالات و بخش‌هایی را که جهت راحتی و ارگونومیک بودن آن تعبیه شده است، بررسی کنید. شرکت تولید مبلمان اداری بینو، در راه تولید و ارایه محصولات باکیفیت آزمون خود را به خوبی پس داده‌ است.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید