توسط: تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۶ 0 دیدگاه

 

اشتباهات رایج در دکوراسیون 

 

اغلب تصور می‌شود داشتن چیدمان درست، منظم و اصولی در منزل کار راحتی نیست و باید برای رسیدن به آن، از دکوراتورها کمک گرفت. اما در واقعیت این‌طور نیست و هر کسی می‌تواند در این زمینه ذوقف سلیقه و هنر خود را به کار ببرد. به همین ترتیب، آشنایی با قواعد چیدمان و پرهیز از اشتباهات رایج در دکوراسیون خانه به شما در داشتن خانه‌ای دوست داشتنی و زیبا کمک می‌کند.

تغییر دکوراسیون و مهم‌تر از آن تشخیص دکوراسیون درست و مناسب کار دشواری است. طراحان این روند را خلاقانه و با آرامش انجام می‌دهند. پس تا جایی‌که می‌توانید به خودتان مسلط باشید و از این روند لذت برید. در این مطلب برخی از اشتباهات متداول در زمان چیدمان منزل را با هم مرور می‌کنیم.

مبلمان را از دیوار جدا کنید

مبلمان خانه را به گونه‌ای نچینید که گفتگو را برای اهالی منزل دشوار کند. بیشتر مردم دوست دارند فضای زیادی در وسط خانه ایجاد کنند؛ بدین شکل که مبل ها را به دیوار چسبانده و صندلی‌ها را به قدری از هم دور قرار می‌دهند که لازم باشد اهالی منزل با صدای بلند  با هم حرف بزنند. این اشتباه،  راه‌کار ساده ای دارد. صمیمیت بیشتری در خانه ایجاد کنید. کافیست مبل ها را به شکل زیبایی در وسط و نزدیک هم بچینید.

 

رنگ‌های براق و آزاردهنده

سعی کنید در طراحی دکوراسیون خانه، ایده و روش خاص خودتان را داشته باشید. یک طراح خوب کسی است که فضای خانه را طوری بچیند که با ساده‌ترین وسایل، زیباترین فضاها را خلق کند.

استفاده از رنگ‌های تزئینی ایده جالبی است؛ اما باید بدانید چه مقدار آنها را به کار ببرید. چنانچه استفاده از رنگ‌های براق در خانه بیش از حد باشد، آزار دهنده و باعث زشت شدن فضا می‌شود.

چندین جاشمعی در یک جا

یکی از اشتباهات رایج افراد در دکوراسیون منازلشان این است که چندین جاشمعی را در کنار هم و در یک منطقه قرار می‌دهند. این کار با اصول زیبایی‌شناسی مغایرت دارد. بهترین ایده، پراکنده کردن جاشمعی‌ها در نقاط مختلف خانه است.

انتخاب آینه‌های کوچک

کانتر اداری مبلمان اداری بینو 47623008

برخی طراحان اعتقادی به استفاده از آینه‌های بزرگ نداشته و حتی از آن واهمه دارند. اما دلیلی برای این ترس وجود ندارد؛ زیرا علاوه بر بالا بردن کیفیت محیط، فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

ارجحیت کمیّت بر کیفیت

فراموش نکنید اگر سالی یکبار خرید با کیفیت کنید، در طی پنج سال، پنج کالای خوب در اختیار خواهید داشت. پس بهتر است  همیشه کیفیت را اولویت کار خود قرار دهید.

نصب تابلوها در ارتفاع خیلی بالا

در رابطه با دکوراسیون یک نکته مسلم و ثابت وجود دارد: تابلوهای نقاشی باید هم‌سطح با چشم‌ها قرار بگیرند. بهترین فاصله نصب تابلو ها از زمین که به عنوان یک اصل پذیرفته شده است، ۱٫۵ متر است.

هراس از رنگ‌های متفاوت

سفید یکی از رنگ‌هایی است که اغلب به عنوان گزینۀ نخست در دکور خانه انتخاب می‌شود. اما اگر تمام اتاق‌ها سفید باشد، کمی کسل‌کننده به نظر خواهد آمد. در نتیجه لازم است از چند رنگ متفاوت هم استفاده کرد.

 ست کردن لوازم منزل

فکر نکنید که میزهای دکوری که کنار هم قرار می‌دهیم، لزوماً باید هم اندازه باشند. یا اینکه لازم است مبل و ناهار خوری حتما یک دست  باشند. کمی خلاقیت به خرج دهید و طرح، جنس و رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید. اگر قصد گلچین کردن دارید، حتماً هارمونی و تعادل را مدنظر قرار دهید. هرچه را که نامتناسب به نظر می‌رسد، از دکورتان حذف کنید. انتخاب المان‌های زیاد از سبک‌های مختلف ممکن است نوعی هرج و مرج و بی‌نظمی ایجاد کند. بنابراین بهترین المان‌ها را از بین دو یا سه سبک خاص انتخاب کنید. با کنار هم قرار دادن آنها متوجه زیبایی‌شان خواهید شد.

تلویزیون را نقطه کانونی اتاق نگذارید

هرگز تلویزیون را به عنوان زیباترین وسیله در نقطه کانونی قرار ندهید. اگر می‌خواهید یک دکور حرفه‌ای داشته باشید، تلویزیون را در کناری قرار دهید یا روی دیوار نصب کنید.

ترجیح زیبایی به راحتی

 

در نظر داشته باشید که زیبایی و راحتی لزوماً همیشه با هم حاصل نمی‌شوند. نکته مهم این است که راحتی هم به اندازه زیبایی اهمیت دارد. زیبایی و راحتی هیچ یک نباید فدای دیگری شوند. وسائل زیادی در بازار وجوددارند که هم زیبا هستند و هم راحت. همان‌طور که کمیّت و کیفیت هر دو مهم هستند، زیبایی و راحتی نیز هریک به تنهایی دارای اهمیتی می‌باشند.
بنابراین بهتر است پول خود را صرف خرید چند وسیله با کیفیت بالا کنیم تا اینکه تعداد زیادی چیزهای ارزان اما بی کیفیت بخریم.

 

کم بودن لوازم

همان‌طور که شلوغ بودن خانه نظم و زیبایی آن را از بین می‌برد،‌ خلوت بودن آن نیز از جذابیت‌های آن می‌کاهد. اگر خانه خلوتی دارید، استفاده مناسب از گل‌ها و گیاهان طبیعی، قاب عکس‌ها، ‌کوسن‌ و قاب عکس‌های هنری و خانوادگی پیشنهاد مناسبی است.

پیروی بیش از حد از مد

منظور ما این نیست که به مد روز توجه نکنید، ولی بهتر است میانه‌رو باشید و چیزی نخرید که فقط در بازۀ زمانی محدودی جالب باشد  و بعد از مدت کوتاهی شما را خسته کند. مثلاً یک تخت مستطیلی با چوب‌های قهوه ایِ تیره هرگز از مد افتاده تلقی نمی‌شود، اما آیا یک تخت شش ضلعی قرمز همیشه زیبا به نظر می‌رسد؟!

به طور کلی سعی کنید در طراحی دکوراسیون خانه، ایده و روش خاص خودتان را داشته باشید. یک طراح خوب کسی است که فضای خانه را طوری بچیند که با ساده‌ترین وسایل، زیباترین فضاها را خلق کند. به یاد داشته باشید که  خرید وسایل خاص برای طراحی دکوراسیون خانه کارتان را سخت می‌کند، زیرا هر کسی از خاص‌ها دیرتر دل می‌کند، حال بماند که خاص‌ها همیشه بیشتر توی ذوق می‌زنند. پس برای اینکه تا ابد گرفتار وسیله‌ای خاص نباشید، ساده‌ترین‌ها را انتخاب کنید.

 

گردآورنده محمد حسین بکاء

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید