توسط: تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ 3 دیدگاه

مبلمان اداری بینو، دکوراسیون داخلی بینو : مقدار فضای مورد نیاز کارمندان در محیط اداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. فضای اداری در یک سازمان می‌بایست بر طبق استانداردهای موجود طراحی شود. اگر استانداردها رعایت نشود در نتیجه فضا کاری از نظر بصری دچار مشکل خواهد شد. کارمندان احساس خستگی و سردرگمی می‌کنند. جابه جایی آن‌ها و رفت و آمدشان با مشکل مواجه خواهد شد و بسیاری از موارد دیگر. در این مقاله با مقدار فضای مورد نیاز هر کارمند در محیط اداری آشنا خواهیم شد و چند منبع معتبر برای آشنایی بیشتر به شما معرفی خواهیم کرد.

مقدار فضای مورد نیاز کارمندان


در مورد میزان فضای مورد نیاز هر کارمند در محیط اداری رعایت نکات زیر پیشنهاد می‌شود:

 • یک اتاق کاری ممکن است فقط حدود ۵ تا ۶ متر مربع فضای مفید برای کارمندان داشته باشد. در عین حال باقی فضا برای فایلینگ، ذخیره‌سازی، تجهیزات اداری و  فضای راه رفتن و جابه‌جایی صرف شود. پس می‌توان نتیجه گرفت بهتر است ابتدا ابعاد اتاق کاری کارمندان را اندازه‌گیری کنیم.
 • تحت قوانین محل کار (سلامت، ایمنی و رفاه) کارفرمایان مسئولیت دارند که برای فضای مورد نیاز کارمندان حداقل ۴ متر مربع برای هر نفر در یک منطقه اداری، فراهم آورند. این موضوع یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نکات در طراحی دکوراسیون است.
 • به طور کلی “هر اتاقی که افراد در آن مشغول به کار هستند باید دارای سطح کافی کف، ارتفاع و فضای مناسب برای اهداف سلامتی، ایمنی و رفاه” باشند.
 • اتاق کار باید فضای آزاد به اندازه کافی داشته باشد تا کارمندان بتوانند از طریق ایستگاه‌های کاری به ایستگاه‌های کاری دیگر دسترسی پیدا کنند. این موضوع به جابه‌جایی و راحتی در حرکت کمک ‌می‌کند. تعداد افرادی که ممکن است در هر یک از اتاق‌های خاص در هر زمان کار کنند نه تنها به اندازه اتاق بستگی دارد، بلکه در فضای مورد استفاده در مبلمان، اتصالات، تجهیزات و به طرح اتاق نیز بستگی دارد.
 • اتاق کار، به جز مواردی که کارکنان فقط برای مدت کوتاهی کار می‌کنند، باید از ارتفاع مناسب برخوردار باشد. هم‌چنین می‌بایست از فضای کافی سطح نیز برخوردار باشد. در ساختمان قدیمی‌تر مانع‌هایی مانند: پرتوهای کم (نور طبیعی کم) وجود دارد که این موضوع می‌بایست با تدابیری چون نصب پرده یا پارتیشن رفع شود. بنابراین بهتر است نکات کوچک اما مهم را برای ایجاد مقدار فضای مورد نیاز هر کارمند در محیط اداری را در نظر بگیرید.
 • حجم کل اتاق، زمانی که خالی است به تعداد افرادی که به طور معمول در آن کار می‌کنند تقسیم می‌شود. بنابراین می‌بایست فضای مورد نیاز کارمندان حداقل ۱۱ متر مکعب به ازای هر کارمند باشد. در مورد نحوه انجام این محاسبه بباید گفت، یک اتاق یا بخشی از یک اتاق که بیش از ۳٫۰ متر ارتفاع دارد، باید ۳٫۰ متر باشد. برای بهتر شدن دید کارفرما می‌توان گفت فضای درگیر شده یا اشغال شده توسط مبلمان را در نظر نگیرید. به شما توصیه می‌کنیم مقاله “اهمیت طراحی فضای اداری” را در باب طراحی فضای اداری بخوانید.
 • در یک اتاق معمولی، که در آن سقف ۲٫۴ متر است، یک مساحت از ۴٫۶ متر مربع (به عنوان مثال ۲٫۰ × ۲٫۳ متر) برای ایجاد یک فضای ۱۱ متر مکعب نیاز است. در صورتی که سقف ۳٫۰ متر یا بالاتر باشد، حداقل سطح زمین ۳٫۷ متر مربع (به عنوان مثال ۲٫۰ * ۱٫۸۵ متر) است. (این مناطق کف فقط برای مقاصد توضیحی هستند و تقریبی‌اند).
 • ممکن است اتاق‌ها بیشتر باشد یا افراد کمتری در آن‌ها کار کنند، بسته به عوامل مانند محتویات و طرح اتاق و ماهیت کار. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، جایی که فضا محدود است برنامه ریزی دقیق برای مقدار فضای مورد نیاز هر کارمند در محیط اداری بسیار مهم است.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از مقاله استاندارد به‌ کارگیری فضای اداری، تجهیزات و ملزومات اداری بر طبق مصوبه هیئت دولت” و طراحی دفتر کار مطابق با استانداردهای بین‌المللی از استاندارد فضای اداری در ایران و کشورهای دیگر نیز مطلع شوید.

 • بسیاری از شرکت‌ها برای طراحی فضای اداری به هزینه توجه دارند. با این حال این امر نباید در رفاه و بهره وری کارکنان خللی ایجاد کند. در هنگام برنامه‌ریزی دبرای ایجاد دفتر اداری جدید یا دکوراسیون جدید، در مورد فضای موجودی خود واقع‌بین باشید و فضایی را ایجاد نکنید که خیلی فشرده باشد.
 • تحقیقات نشان داده است که به طور متوسط ۷ تا ۹ متر مربع برای فضای مورد نیاز کارمندان می‌تواند یک محیط کار راحت ایجاد کند. رعایت این نکته می‌تواند منجر به ایجاد یک استاندارد برای مقدار فضای مورد نیاز هر کارمند در محیط اداری شود.
 • هنگام انتخاب ایستگاه‌های کاری برای کارکنان، باید اطمینان حاصل کنید که آن‌ها برای افرادی که از تجهیزات اداری استفاده می‌کنند و برای کاری که انجام می‌دهند، مناسب هستند. فضای کافی در اطراف منطقه میز و یک سیستم مدیریت موثر کابل برای همه افراد ضروری است.

نتیجه گیری


اگر برای کسب و کار  خود نیاز به طراحی دکوراسیون داخلی دارید با ما تماس بگیرید. ما با بازدید رایگان از محیط کسب و کار شما متناسب با مقدار فضای مورد نیاز هر کارمند در محیط اداری، طراحی فضای اداری شما را انجام می‌دهیم. کلیه مشاوره‌ خرید مبلمان اداری در گروه تولیدی مبلمان اداری بینو رایگان است. شرکت تولید کننده و فروشنده انواع دکوراسیون داخلی بینو در تمامی مراحل خرید انواع میز اداری، صندلی اداری، فضای ذخیره‌سازی و پارتیشن اداری به صورت رایگان همراه و مشاور شماست تا بهترین نتایج و دکوراسیون را در دفتر خود داشته باشید. با ما برای کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایید.

۵/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید