توسط: تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

مبلمان اداری بینو، دکوراسیون داخلی بینو : استاندارد فضای کاری چیست؟ استقرار و راه‌اندازی استانداردهای طراحی داخلی و دکوراسیون اداری در دفتر کار جزئیات فراوانی دارد. همان طور می‌دانید، راحتی در محیط کار برای کارکنان مجموعه از اهیمت بالائی برخودار است. در ادامه به بررسی تعدادی از این نکات مهم خواهیم پرداخت. رعایت نکات مربوط به  طراحی داخلی و استاندارد فضای اداری دشوار است. جزئیات فراوانی دارد. اما نتیجه‌ی نهایی برای کارفرما خوشایند است. کارمندان بهره‌وری بالاتری خواهند داشت. انگیزه‌ی آن‌ها برای کار بیشتر می‌شود. تنش فکری کمتری در فضای اداری به وجود می‌آید. در نهایت باعث افزایش علمکرد سازمان می‌شود. از این روست که کارفرایان در اجرای آن تاکید بسیاری دارند.

طراحی استاندارد فضای کاری

رعایت استانداردهای طراحی داخلی، اصول طراحی و دکوراسیون دفتر کار و فضای اداری از الزامات دنیای کاری امروز است. طراحی دفتر کاری مطابق استانداردهای بین المللی،آرامش روحی و سلامت جسمی کارکنان را تأمین می‌کند. فضای اداری استاندارد، بهره‌وری را افزایش می‌دهد. بر طبق قوانین حمایتی از کارگران اینکه وظیفه کارمندان باید محیط کاری و فضای اداری را به گونه‌ای تجهیز نمایند که ایمن باشد، از وظایف کارمندان است.

بهتر آن است که بگویم در فضای اداری و کار هیچ خطری نباید سلامت کارکنان را تهدید کند. دما، تهویه، روشنایی،  سرویس بهداشتی و سایر امکانات رفاهی، از جمله نکاتی هستند که باید در طراحی داخلی اداری و فضای اداری مورد توجه قرار بگیرند. استاندارد طراحی دفتر کار جهت محافظت از رفاه و سلامت کارکنان طراحی شده است. راحتی و سلامت کارکنان باید در طراحی داخلی اداری مورد توجه قرار بگیرند. تعداد این استانداردها فراوان است. در مقالۀ استانداردهای بین المللی در مورد آن مفصل نوشته‌ایم.

فواید رعایت استاندارد؛ استاندارد فضای کاری

دفتر کاری که به خوبی طراحی شده باشد و فضای زیبایی داشته باشد، مکان ایده‌آلی برای کارکردن است. یک سازمان با فضای اداری و طراحی نوین می‌تواند همزمان رفاه کارمندان را نیز در نظر داشته و در عین حال، باعث افزایش کمیّت و کیفیت بازدهی آن‌ها شود. علاوه بر این، کارمندان بخش اعظمی از ساعات مفید روزانۀ خود را در فضای اداری سپری می‌کنند. بنابراین رعایت استاندارد فضای کار از اهمیت فراوانی برخوردار است.

علاوه بر رعایت استاندارد فضای کاری طبق پروتکل‌های بین المللی، در نظر گرفتن جنبه‌های دیگر طراحی، همچون ارگونومی، چیدمان مبلمان اداری و استاندارد میز و صندلی اداری کاری، از اهیمت بسیاری برخوردار هستند. اهمیت موضوع به این خاطر است که چیدمان مناسب اجزای مبلمان اداری و فضای اداری و استفاده درست از عناصر مختلف در محیط اداری، باعث شکوفایی خلاقیت کارمندان می‌شود.

معنای چیدمان درست چیست؟

از دیگر سو، تعاملات میان کارکنان هر مجموعه‌ای جهت رسیدن به اهداف مورد نظر خود، از اهمیت زیادی برخوردار است. چیدمان اسباب و تجهیزات شرکت یا سازمان، نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند. کارمندانی که بیشتر روز خود را در محیط کاری و در کنار یکدیگر سپری می‌کنند، باید امکان تعامل مناسب با هم را داشته باشند. سازمان‌های موفق هیچ‌گاه از تعاملات کارمندان غافل نمی‌شوند. آن‌ها از تأثیرگذاری روابط فردی در به نتیجه رسیدن کار و دستیابی به اهداف آگاه هستند.

چیدمان درست، استفاده از مواد با کیفیت و در نظر گرفتن تغییرات احتمالی که در آینده برای سازمان رخ می‌دهد، باعث می‌شوند تخریب کمتری در آینده اتفاق افتد. رعایت استاندارد فضای اداری به نوعی حمایت از محیط زیست است. شرکت‌ها با رعایت اصول مختلف طراحی، می‌توانند انرژی کمتری مصرف کنند. این موضوع در سیستم‌های نوین گرمایشی و سرمایشی نوین به شدت مورد توجه است. از طرف دیگر نشان از شخصیت و مسوولیت‌پذیری اجتماعی سازمان نیز می‌تواند باشد.

نکات مهم طراحی استاندارد فضای کاری

از مهم‌ترین نکات در طراحی استاندارد فضای کاری و اداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- نورپردازی و روشنایی در محیط کار

طراحی نورپردازی و روشنایی در محیط کاری یکی از دشوارترین و در عین حال جذاب‌ترین جنبه‌های طراحی داخلی فضای اداری است. روشنایی محیط کار رابطه مستقیمی با میزان بهره‌وری و افزایش و کاهش آن دارد. از دیگر سو بر سلامت روانی و جسمانی کارمندان موثر است؛ به‌طوری‌که از روحیه و جسم آن‌ها محافظت می‌کند. در نتیجه باعث می‌شود محیط کار راحت‌تر، زیباتر، جذاب‌تر و امن‌تر باشد.

۲- سیستم تهویه و هوای تازه

تهویه محیط در ظاهر ممکن است ساده به نظر برسد، اما نباید از تاثیر آن بر بهبود فضای کاری به سادگی گذر کرد. شرایط آب و هوایی محیط کار، مانند سرعت باد، میزان رطوبت و دما، بر سلامتی افراد موثر است. همان‌طور که واقف هستید، در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری گسترده آن در کل جهان، می‎‌توان نقش پررنگ‌تری را نیز برای سیستم تهویه در نظر گرفت. طبق بسیاری از مقررات بین‌المللی، هوای محیط کار باید به روشی مناسب و به مقدار کافی تهویه شود. خصوصاً که در حال حاضر خطر وجود ویروس کرونا در فضای کاری احساس می‌شود.

چرا تهویه مهم است؟

در واقع باید هوای تمیز از منبعی بیرونی گرفته شده و در فضای ساختمان بپیچد. یا فضای کار از گردش هوای مناسب برخوردار نباشد. گردش هوا در حال حاضر می‌تواند سرایت ویروس کرونا به میزان قابل توجهی کاهش دهد. استفاده و وجود هوای تمیز علاوه بر ایجاد محیط ایمن می تواند باعث طراوت نیز شود.

علاوه بر استفاده‌ی مکانیکی از تجهیزات در حال حاضر گیاهان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. گیاهان مختلف که می توانند با نور کم و شرایط مختلف تطبیق پیدا کنند و هوا را تصویه کنند در حال حاضر در اکثر شرکت‌ها استفاده می‌شوند. استفاده و مکان یابی برای گیاهان نیز نقش مهمی است. البته فضای اداری در ایران نیز دارای استاندارد و ضوابط خاصی است که می‌تواند در مورد آن در مقاله طراحی استاندارد فضای اداری بخوانید.

۳- کاهش سر و صدا و استاندارد فضای کاری

یکی از عناصری که باعث سلامت و راحتی کارکنان می شود، کنترل شرایط صوتی محل کار است. برای نمونه در اصول طراحی دفتر کار برای راحتی صوتی محیط در بعضی مشاغل، توصیه می شود به جای دیوارهای جدا کننده و سقف کاذب، از اتاق ها و محفظه های بسته استفاده شود. راهکار دیگر، آکوستیک کردن محیط هایی مانند اتاق جلسات است.

استاندارد دکوراسیون؛ استاندارد فضای کاری

در حال حاضر ایزو ۶۳۸۵ می‌تواند به عنوان یک ایده‌آل برای طراحی و چیدمان فضای اداری باشد. ایزو ۶۳۸۵، یک استاندارد بین‌المللی است که شرکت‌های بزرگ و مهم در دنیا آن را رعایت می‌کنند. در ایران نیز ضوابط و قوانین مخصوص برای فضای اداری وجود دارد که توسط هیئت دولت تعیین و مصوب شده است. شاید رعایت این قوانین و استانداردها کمی مشکل و سخت باشد اما حرکت به سمت آن‌ها می‌تواند در طولانی مدت به بهبود فضا کمک کند. علاوه بر آن کارمندان را نسبت به فضای کار متعهد نماید. به خاطر داشته باشیم که فضای کاری استاندارد و مبلمان اداری استاندارد می‌تواند به ایمنی و سلامت کارمندان نیز کمک نماید.

نتیجه گیری

با توجه قواعد و قوانینی که در مورد مبلمان اداری وجود دارد می‌توان گفت دکوراسیون فضای اداری بسیار مهم است. همچنین شرکت‌ها بهتر است برای بهبود فضای خود اقدام به استفاده از متخصصین طراحی نمایند. در کنار این موضوع نور، تهویه، ارگونومی و جریان در فضای اداری می‌تواند جزو بخش‌های مهم در چیدمان باشد. اما شاید بودجه مانعی برای دستیابی باشد. برای پاسخ باید گفت که همیشه قیمت بالا نشان از کیفیت نیست. از این رو باید خریدهای مربوط به مبلمان اداری متناسب با وضعیت، آینده و نیازها باشد.

پیشنهاد ما

آیا در حال راه اندازی مشاغل هستید و به فکر گسترش فضای اداری هستید؟ آیا دفتر شما نیاز به یک بازسازی کلی دارد؟ آیا می خواهید نسبت به خرید صندلی کارشناسی اقدام کنید؟ یا به استاندارد فضای اداری علاقه دارید؟

بنابراین اگر به این موضوع فکر می‌کنید که سازمان شما از نظر، مبلمان اداری، صندلی اداری و صندلی کارشناسی ارگونومیک دارای کیفیت چندان مناسب و شایسته‌ای نیست، زمان مناسب خرید و ورود به فروشگاه وجود دارد. تیم طراحی و تولید ما در تمامی این مراحل توانایی همکاری پیوسته با شما را دارد تا دفاتر شما مطابق با بهترین و بروزترین طراحی دکوراسیون داخلی تولید شود و شادابی و شایستگی را برای شما به ارمغان بیاورد. ما تمام توان خود را در جهت رفاه شما مطابق با علم روز انجام خواهیم تا فضای کاری بهتری برای شما و همکارانتان ایجاد کنیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید