[vc_row][vc_column][vc_column_text]

محوطه سازی

[/vc_column_text][vc_column_text]

محوطه‌سازی چیست؟
قوانین و مقرارت مربوط به محوطه‌سازی کدام است؟

محوطه‌سازی برای خانه‌های ویلایی و معماری برای ساختمان‌ها و حتی ساختمان‌های اداری ویلایی نیاز به بررسی موقعیت جغرافیایی، بررسی نیازمندی، بازار، قیمت و بسیاری از موارد دیگر دارد که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پراخت. همچنین انواع محوطه‌سازی را بررسی می‌کنیم و قوانین مختص به هر کدام را با هم مرور خواهیم کرد.همان طور که می‌دانید محوطه‌سازی و معماری در ساختمان‌های هم کف و ویلایی می‌بایست به گونه‌ای باشد که افراد بتواند در نگاه نخست مسحور زیبایی و نمای بیرون ساختمان شوند و علاقه ی وافر به حضور در داخل بنا را داشته باشند. به نظر می‌رسد افراد مختلف در جایگاه‌های مختلف اجتماعی بر این عقیده باشند که دلفریبی و جذابیت در ساختمان‌های ویلایی می‌بایست در تمامی اجزای بیرون و درونی وجود داشته باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1638945084791{margin-top: 20px !important;}”]

محوطه‌سازی در ساختمان‌های ویلایی

محوطه‌سازی و نمای بیرون و درونی یک ساختمان ویلایی به شش عنصر مهم وابسته است که عبارت‌اند از:

  • شکل و مساحت زمین
  • پوشش گیاهی زمین و منطقه‌ی جغرافیایی
  • منابع آب در دسترس
  • شرایط آب و هوایی
  • سازهای افقی
  • سازهای عمودی

عوامل گفته شده می‌توانند هر کدام تاثیر بسیاری بر نوع طراحی و نحوه‌ی دستیابی به راه حلی برای رفع نیازهای طراحی محوطه‌سازی ساختمان‌های ویلایی داشته باشند. البته در نظر داشته باشید که محوطه‌سازی برای ویلا با محوطه‌سازی و نمای بیرونی یک باغ بسیار متفاوت است. درست است که هر دو گونه به نوعی از هنر معماری نشئت می‌گیرند اما تفاوت‌های بسیاری در کاربری و استفاده از تجهیزات در آن وجود دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][us_single_image image=”29691″ size=”full” css=”.vc_custom_1638884049945{margin-top: 11px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

محوطه‌سازی چیست؟

بهتر است پیش از بررسی انواع محوطه‌سازی و رسیدن به قوانین مختلف برای آن ابتدا یک تعریف کاملی از محوطه‌سازی داشته باشیم تا بتوانیم به درک درستی از موضوع برسیم. محوطه‌سازی عبارت است هر آن چه در معماری نمای خارجی و بیرونی یک ساختمان مورد استفاده است. آن چه در معماری بیرونی یک ساختمان می‌تواند خود را نشان دهد تلفیقی است از شش عاملی که گفته شد با ظرافت و هندسه‌ی مختص به ذهن معمار که با توجه نیازمندی و خوایت کارفرما نسبت به اجرای آن اقدام کرده است.

محوطه‌سازی در ویلاها و ساختمانی‌های ویلایی یک مزیت بسیار عیان دارد و آن چیزی نیست جز «قابلیت استفاده از فضای بیرونی به همان میزان که فضای داخلی ساختمان ویلا می‌تواند مهم باشد.» بگذارید با یک مثال این موثقیت را تشریح کنیم، شما اگر دارای یک ویلا باشید در شب‌های خنک بهاری و یا زیر باران پاییزی ترجیح می‌دهید در فضای باز ساختمان و هوای خوب آن استفاده کنید و لذت ببرید. اگر فضاسازی خوبی در ساختمان خود داشته باشید این لذت برای شما در تمام فصول قابل تکرار است.

اما برای رسیدن به آن لذتی که در مثال تشریح شد باید چه کنیم؟ دانسته‌های ما به عنوان صاحب و مالک یک عمارت یا ملک ویلایی چه باید باشد؟ با ما همراه باشید تا به پاسخی مناسب برای این سوالات برسیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1638958060879{margin-top: 35px !important;}”]

محوطه‌سازی با گل و گیاه

یکی از راه‌های بهتر نمودن فضا و ایجاد جذابیت‌های بصری در فضا استفاده از پوشش گیاهی است. در معماری و محوطه‌سازی ویلا تلاش بر این است که با استفاده گیاهان فصلی و دائمی در رنگ ها و اندازه‌های مختلف نسبت به ایجاد فضایی زیبا اقدام کنند. بنابراین اگر شما به دنیال محوطه‌سازی در ویلا و ساختمان خود هستید می‌توانید استفاده گیاهان مختلف را به عنوان یکی از اولویت‌ها قرار دهید.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][us_single_image image=”29699″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

محوطه‌سازی و فضای تفکیک شده

محوطه‌ سازی می‌تواند با ایجاد فضاهای مختلف به زیبایی فضای بیرونی ویلای شما کمک کند. بدان معنا که بخشی را به تجهیز ابزارهای ورزشی به محوطه ورزش، بخشی را به عنوان محوطه‌ای برای استراحت و بخشی را به عنوان باغچه و حتی با کاشت درختان و… تجهیز کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][us_single_image image=”29702″ size=”full” css=”.vc_custom_1638945655046{padding-bottom: 20px !important;}”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1638957270936{margin-top: 72px !important;}”]

محوطه‌سازی با استفاده از آلاچیق

آلاچیق یکی از پرکاربردترین بخش‌ها در محوطه‌ سازی ویلا در ساختمان اداری و ساختمان‌های شخصی است. استفاده از آلاچیق‌های مختلف با طرح‌ها و رنگ‌های گوناگون چوبی، بتنی، سیمانی، فلزی و شیشه‌ای بسیار می‌تواند به زیباسازی محوطه‌ی ساختمان ویلایی کمک کند. همچنین آلاچیق‌ها می‌توانند فضای راحتی و آرامش را نیز برای افراد ایجاد کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1638945710756{margin-top: 50px !important;}”]

محوطه‌سازی با استخرها

یکی دیگر از المان‌های معماری در تجهیز و محوطه‌سازی در فضاهای اداری ویلایی و ساختن‌های شخصی استفاده از استخرهای روباز است. شاید بتوان گفت استخرهای شخصی یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها رد محوطه‌سازی هستند. ابعاد استخرها با توجه به فضای در اختیار در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند فضای محوطه‌ی در اختیار را به شیوه‌ی قابل تاملی بهتر کند.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][us_single_image image=”29709″ size=”full” css=”.vc_custom_1638950332464{padding-bottom: 30px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][us_single_image image=”29724″ size=”full” css=”.vc_custom_1638949239387{padding-bottom: 30px !important;}”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1638950302133{margin-top: 25px !important;}”]

محوطه‌سازی با آب‌نما

آب نما در حال حاضر برای محوطه‌سازی در ساختمان‌های ویلایی اداری و شخصی از محبوبیت بسیاری برخوردار است شاید بتوان گفت در سال‌های اخیر آب نماها بیشتری استفاده را در محوطه‌سازی ویلاهای اداری و شخصی داشته اند. اب نما می‌توانند در بخش‌های مختلف فضای در اختیار یا حیاط قرار بگیرند و آن نقطه و بخش نمای زیبا و جلوه‌ی خاصی بدهند زیرا آب نما فقط برای بازی نیست بلکه می‌تواند باعث زیبایی فضا شود حس خوب جریان و صدای جذاب آب را به فضای خانگی و اداری شما هدیه بدهد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

محوطه‌سازی با استفاده از باربیکیو

استفاده از باربکیو در حال حاضر به عناون یک عنصر جدانشدنی در فضاهای ویلایی و محوطه هاست. ممکن است فکر کنید که فضای مورد نیاز باربکیو تنها برای ساختمان‌های شخصی است اما در حقیقت با توجه به تغییر فضاهای اداری و تبدیل شدن آن از فضایی خشک و قدیمی به فضایی تعاملی و راحت‌تر از سال‌های گذشته، استفاده از آن می‌تواند به عناون یک امکان جهت رفاه کارمندان در فضای اداری تلقی شود. استفاده از باربکیو در بیشتر طراحی‌ها در کنار آلاچیق است و می‌تواند به عنوان یک عنصر تعاملی در معماری استفاده شود.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][us_single_image image=”29721″ size=”full” css=”.vc_custom_1638948977696{padding-bottom: 30px !important;}”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][us_single_image image=”29719″ size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css=”.vc_custom_1638948297719{margin-top: 34px !important;}”]

محوطه‌سازی با نورپردازی

در مورد نورپردازی در محوطه‌ سازی تنهای ک کلمه می‌توان گفت «انکار ناپذیر»، نقش نور در محوطه‌سازی انکار ناپذیر است. مقصود ما از نور، هم نور طبیعی و هم نور مصنوعی است که می‌بایست به صورت مهندسی شده مورد استفاده قرار گیرید. نورپردازی صحیح و اصولی حتی می‌تواند به میزان بسیار زیادی کسری‌های طراحی و معماری را نیز جبران کند. نورپردازی از وردی ساتان و درب‌ها را در می‌گیرد تا گوشه‌های مختلف و گنج‌هایی که ممکن است در ابتدا هیچ نمایی نداشته باشند با نورپردازی درست می‌توانند به بخش قابل توجه و جذابی در معماری تبدیل شوند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

نتیجه گیری

آن چه را با هم بررسی کردیم انواع اقداماتی بود که می‌شود با شرکت بینو در محوطه‌سازی انجام داد تا فضای بصری بهتر و جذاب‌تر شود. البته آن چه با هم مرور کردیم جزو پرطرافدارترین بخش‌های معماری نمای بیرون و محوطه‌سازی در ساختمان‌های ویلایی بوده است. به عنوان مثال استفاده از نهرها، صندلی‌های مختلف مختلف، چمن مصنوعی و طبیعی، کاشت درختان و… نیز می‌توانند در محوطه‌سازی مورد استفاده باشند.
بنابراین اگر فضای بیرونی خوبی در اختیار دارید با توجه به موقیعت جغرافیایی و بودجه‌ی خود اقدام به بهتر نمودن فضای بیرون و محوطه‌ی ساختمان ویلایی خود نمایید زیرا می‌تواند تجربه زندگی شما را بهتر و با کیفیت نماید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
به این مطلب امتیاز دهید