توسط: تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
[vc_row][vc_column][vc_column_text]اول از همه رک و راست تکلیفمان را روشن کنیم: اساسا مراجعه کردن به مطب دکتر به هر شکلی، چندان تجربه دلنشینی نیست. به این وضعیت اگر طراحی کلینیک مدرن اما نامناسب را هم اضافه کنیم، بدون شک بیمار را فراری خواهد داد. پس چطور تجربه خوبی برای بیماران بسازیم؟ در این مقاله نکاتی درباره طراحی کلینیک مدرن آموزش می‌دهیم تا بیماران آرامش بیشتری در کلینیک شما داشته باشند.

البته که به عنوان یک پزشک باید تمرکز اصلی شما در طراحی کلینیک روی نحوه تشخیص و درمان بیمارانتان باشد. ولی در هر حال، طراحی و حس و حال کلینیک شما بیمار را آرام خواهد کرد و در نتیجه احتمالا به شیوه درمانی شما هم پایبندتر خواهد بود. چطور؟ با در نظر گرفتن این نکات در طراحی کلینیک مدرن خود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

طراحی کلینیک مدرن، خاص شخصیت حرفه‌ای شما

مهمترین المان طراحی کلینیک مدرن این است که با شخصیت حرفه‎‌ای شما به عنوان پزشک هماهنگ باشد. این یعنی طراحی کلینیک شما باید با تخصص و نوع سرویسی که ارائه می‌کنید، همخوانی داشته باشد. مثلا کلینیک پزشک کودکان می‌تواند رنگی‌رنگی باشد؛ بخشی برای بازی کودکان داشته باشد یا حداقل چند اسباب‌بازی برای سنین مختلف داشته باشد. یا اولویت اصلی در طراحی کلینیک ارتوپدی باید دسترسی‌پذیری آسان آن برای همه نوع بیماری باشد.

گفتیم که طراحی کلینیک هر چقدر هم به روز به شدت به نوع کار و تخصص پزشک بستگی دارد. ولی در حین طراحی کلینیک حتما باید به این پرسش‌ها به صورت مشترک پاسخ داد:

– مقدار فضایی برای طراحی کلینیک مدرن در اختیار شماست چقدر است؟

– به صورت حدودی در روز چند بیمار را ویزیت خواهید کرد؟ (برای پیش‌بینی تعداد صندلی‌ انتظار)

– آیا این تخصص لوازم و تجهیزات خاصی لازم دارد؟

–  تمرکز کلینیک بر تشخیص است یا درمان؟[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_single_image image=”24018″ align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اهمیت ورودی در طراحی کلینیک‌های امروزی

ورودی یکی از مهمترین فاکتورهای طراحی کلینیک مدرن است که در تجربه بیمار شما تاثیر مستقیم دارد. پیشنهاد ما این است که راهرو و ورودی خود را بزرگ در نظر بگیرید تا بیمار راحت وارد شود و همراهش هم فضای کافی برای ایستادن داشته باشد. به علاوه اگر ممکن است بد نیست که رمپ یا هر نوع سیستم حمایتی دیگری هم در طراحی خود در نظر بگیرید؛ به ویژه اگر دم ورودی پله‌های زیادی وجود دارد.

خیلی مهم است که مانعی بر سر ورودی وجود نداشته باشد. یعنی هیچ مبلمان اداری یا وسیله دیگری نباید جلوی ورودی را بگیرد. اگر لازم است به هر دلیلی افراد جلوی ورودی کفش خود را دربیاورند، باید امکان آن جلوی ورودی فراهم باشد. اگر اینطور نباشد، واقعا با بیماری که با درد و سختی زیاد خودش را به کلینیک شما رسانده، شرایط بدی ایجاد می‌شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_single_image image=”24019″ align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

پذیرش، نقطه ثقل طراحی کلینیک مدرن

اگر در طراحی کلینیک جدید خود به بخش پذیرش کلینیک به عنوان نقطه ثقل آن نگاه کنید، تاثیر مثبت آن را هم روی بیماران خواهید دید. پس منطقی است که روی اولین نقطه‌ای که بیمار در آن پا می‌گذارد (یعنی همان قسمت پذیرش) حسابی سرمایه‌‎گذاری کنید؛ چه مالی و چه ذهنی و معنوی.

میز پذیرش، صندلی اداری یا هر وسیله دیگری در این بخش از کلینیک استفاده می‌کنید، باید ساده و در عین حال جذاب و محکم باشد. ارتفاع آن هم باید طوری باشد که بیمار و مسئول پذیرش هر[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_single_image image=”24023″ align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

جایگاه اتاق انتظار در طراحی کلینیک

اتاق انتظار کلینیک همان جایی است که باید به بیماران شما آرامش ببخشد. چون بیمار از لحظه‌ای که وارد می‌شود و روی صندلی انتظار می‌نشیند، تمام حواسش به محیط اطرافش یعنی نتیجه طراحی کلینیک مدرن شماست.

چیدمان صندلی انتظار باید جوری باشد که میان راحتی فرد، فضای شخصی که می‌سازد و همچنین محدودیت‌های فیزیکی موجود تعادل برقرار کند. روشنایی که در طراحی کلینیک در نظر گرفته می‌شود باید آنقدری باشد که افراد به راحتی کارهای خود را انجام بدهند؛ ولی نه آنقدر که مثلا یک بیمار بدحال احتمالی را اذیت کند.

مبلمان انتخابی شما برای طراحی کلینیک بهتر است علاوه بر راحتی، جایی هم برای نگهداری چیزهای خواندنی مثل مجله، روزنامه و کتاب، نصب پوستر و اطلاعیه‌های لازم داشته باشد.

ترکیب رنگ برگزیده شما برای طراحی کلینیک باید آرام‌بخش، روشن و در عین حال پرشور باشد؛ البته به نوع کلینیک و تخصص شما هم برمی‌گردد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_single_image image=”24025″ align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

وضعیت تجهیزات تخصصی در طراحی کلینیک

تجهیزات تخصصی شما در تشخیص یا درمان کاربرد دارند. بنابراین در مورد آن‌ها اصلا کوتاه نیایید. توصیه ما هم این است که اگر فضای موجودتان اجازه می‌دهد هنگام طراحی کلینیک جدید خود، جایی جدا برای آن‌ها در نظر بگیرید.

تجهیزات تخصصی شما باید طوری در داخل کلینیک جای بگیرند که رفت و آمد بیماران، همراهان و حتی دستیاران احتمالی خود شما را مختل نکنند. به غیر از این در طراحی کلینیک باید این نکته را هم در ذهن داشته باشید که بعضی تجهیزات ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشند (مثل یونیت دندان‌پزشکی). بنابراین باید فضای کافی برای حرکت داشته باشند.

اگر تجهیزات و وسایل تخصصی‌تان برقی هستند، باید هنگام طراحی کلینیک فکری هم برای سیم‌ها و کابل‌های آن‌ها بکنید. وگرنه می‌تواند برای بیماران و حتی خودتان هم خطرناک باشد. بد نیست حتی فضایی برای انبار کردن و نگهداری وسایل بلااستفاده (موقت یا دائم) داشته باشید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_single_image image=”24026″ align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

لزوم توجه به نورپردازی در طراحی کلینیک

نحوه نورپردازی در طراحی کلینیک مدرن نباید دست‌کم گرفته شود. به ویژه اینکه در کلینیک پزشکی از دو جهت اهمیت دارد: یک اینکه اهمیت زیبایی‌شناختی دارد و دوم اینکه در روند تشخیص و درمان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نور در طراحی اتاق معاینه کلینیک باید روشن و کافی باشد. حتی تجهیزات تخصصی باید نور خود را داشته باشند. مثلا یونیت‌های دندان‌پزشکی روشنایی خاص خود را دارند که هنگام طراحی کلینیک باید مورد توجه باشد.

نورپردازی باید در بخش پذیرش و انتظار به نوعی باشد که به بیماران مراجع حس آرامش بدهد. اگر هم فضا کوچک است، می‌توانید هنگام طراحی کلینیک از چراغ‌هایی استفاده کنید که نورشان قابل تعویض است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][us_single_image image=”24029″ align=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

کف‌پوش مناسب در طراحی کلینیک

طراحی کلینیک پزشک باید بسیار مقید به اصول بهداشتی انجام شود. کف کلینیک هم به صورت مداوم باید تمیز و ضدعفونی شود. ترجیحا هم کلینیک نباید چندان شلوغ باشد؛ مخصوصا در این روزهای کرونایی. کفپوشی انتخاب کنید که وقت خیس و ضدعفونی شدن؛ سر نشود. مخصوصا اگر بیماران شما بیشتر کودک یا سالمند باشند.

نکته مهم: کفپوش چوبی سفت و سخت یکی از بهترین گزینه‌ها در طراحی کلینیک مدرن است؛ هم از نظر زیبایی و هم دوام.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید