توسط: تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

طراحی بیوفیلیک براساس این واقعیت شکل گرفته که همه ما به مثابه انسان، پیوندی ذهنی و غریزی با طبیعت و محیط اطراف خود داریم. این مدل طراحی همین پیوند را اصل خود قرار داده و تلاش می‌کند آن را به محیط زندگی ما، جایی که از آن خرید می‌کنیم، در آنجا آرامش داریم و یا کار می‌کنیم وارد کند. برای طراحی بیوفیلیک دفتر کار خود می‌توانید با ما، مبلمان اداری بینو تماس بگیرید.
با توسعه انواع دفتر کار، این نوع دیزاین هم سیطره خود را پیدا کرد. چرا؟ چون نتایج مثبت انکارناپذیری داشت. از جمله اینکه میزان استرس و در نتیجه غیبت کارکنان مجموعه را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. بنابراین نادیده گرفتن آن بسیار دشوار است. اما طراحی بیوفیلیک دقیقا یعنی چه و مزایای آن چیست؟ آیا فقط به نوع خاصی از چیدمان صندلی اداری یا میز اداری برای مثال خلاصه می‌شود؟ در این مقاله به این مسئله می‌پردازیم.

طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک نوعی دکوراسیون است که در آن اصل بر حضور طبیعت در فضای داخلی مورد نظر ما یعنی دفتر کار است. هدف نهایی ما این است که طبیعت را به محیط کار خود وارد کنیم و آن را جزئی از خود بدانیم. ولی نه به این معنا که دفتر کار خود را پر از گل و گیاه و درختچه کنیم! این کار، پیچیده‌تر از این حرفهاست.

خیلی‌ها معتقدند طراحی بیوفیلیک فقط یک نام است برای یک شیوه خاص دکوراسیون. این شیوه در واقع ترکیبی است از بهترین گرایشات عملگرایانه طراحی دفتر کار که همه عناصر را استاندارد انتخاب می‌کند و طراحی را به گونه‌ای پیش می‌برد که کارکنان از بودن در آن دفتر کار به معنای واقعی لذت می‌برند. از آنجایی که هوشیاری و سلامت کارکنان این روزها بیش از پیش اهمیت پیدا کرده؛ به نظر می‌رسد این سبک دکوراسیون هم فعلا با ماست و خیلی هم محبوبیت دارد.

اصول عمومی طراحی بیوفیلیک

دسترسی به نور و چشم‌اندازهای طبیعی مهم است

میزان دسترسی به نور و مناظر طبیعی یکی از فاکتورهای بسیار موثر در میزان سلامتی، بهره‌وری و انرژی کارکنان است که در طراحی بیوفیلیک مورد توجه قرار می‌گیرد.

بهره‌وری هر چه بیشتر از فضای بیرونی از اهداف طراحی بیوفیلیک است

اگر بخت و اقبال آنقدر با شرکت شما یار هست که کمی فضای بیرونی (مثلا یک بام، بالکن، باغچه یا چیزهایی شبیه به این) دارد، حداکثر استفاده را از آن داشته باشید. چند تا صندلی و میز راحت در آن بگذارید تا وقتی هوا مناسب است، کارکنان بتوانند بیرون بنشینند، استراحت یا حتی کار کنند. این یکی از اصول طراحی بیوفیلیک است که در بهره‌وری کارکنان تاثیر مستقیم دارد.

به رنگ آری بگویید

رنگ‌ها روی سلامت روح و روان کارکنان تاثیر جدی دارند. مطالعات نشان داده‌اند رنگ‎های تیره و کدر احساس جبر و اجبار به کارکنان می‌دهد و از سوی دیگر رنگ‌هایی مثل نارنجی روشن تاثیر مثبت دارد. البته این تا حدی مسئله فرهنگی هم هست. برای مثال، در دانمارک این کارکرد رنگ نارنجی را آبی ادا می‌کند. این چیزی است که باید در طراحی بیوفیلیک به آن توجه زیادی شود.

فضای کافی و حق انتخاب به کارکنان خود بدهید

اصل کلیدی طراحی بیوفیلیک حق انتخاب است. اگر کارکنان نیاز به تمرکز دارند، فضایی برای این کار در اختیار آن‌ها بگذارید. اگر نیاز به همکاری و مشارکت دارند، یک محیط راحت و آسوده در اختیارشان بگذارید. حواستان باشد که فضایی که دارند کافیست و شلوغ و آشفته هم نیست.

مزایای طراحی بیوفیلیک دفتر کار

قبلا به مزایای طراحی بیوفیلیک به صورت کلی اشاره کرده بودیم، اما فکر کردیم شاید بد نباشد به صورت مستقل هم به آن بپردازیم.

بهره‌وری بالاتر

مطالعات نشان داده‌اند کارکنانی که با طبیعت و عناصر طبیعی در تماس هستند و در معرض تاثیر آن قرار دارند، ۱۵% نسبت به کسانی که هیچ تماسی با طبیعت ندارند، بهره‌وری بالاتری دارند. این مسئله البته تحت تاثیر عوامل گوناگونی است؛ از جمله کیفیت هوای بهتر، حس سلامت و سرحالی بیشتر، تمرکز بالاتر و حق انتخاب بیشتر.

تمرکز بیشتر

یکی از اصول طراحی بیوفیلیک استفاده از گل و گیاه در محیط کار است (فرقی هم ندارد چه گیاهی؛ از یک گلدان کوچک تا یک دیوار سبز!). نتایج همگی یکسان است: افزایش سطح اکسیژن هوا که در مقابل، خستگی ذهنی را کم و تمرکز را بالا می‌برد. بعضی هم می‌گویند روی میزان بهره‌وری تاثیرگذار است.

خلاقیت هر چه بیشتر

طراحی بیوفیلیک بستری فراهم می‌کند که در آن خلاقیت می‌تواند رشد کند. نمود خارجی این شکل از طراحی در دفتر کار که می‌تواند زمینه‌ساز خلاقیت شود استفاده از آثارهنری، نقاشی‌ها و آثار دیواری و گرافیک‌های مختلف است. البته که فاکتورهای دیگر هم که گفتیم، مستقیم و غیرمستقیم در خلاقیت افراد تاثیر دارد.

کلام آخر

انتظار ما این است که طراحی بیوفیلیک در روزهای آینده محبوبیت خود را همچنان حفظ کند و بیشتر درباره آن بشنویم. چرا که مزایای آن آنقدر زیاد است که اصلا نمی‌توان به عنوان یک کارفرما آن را نادیده گرفت.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاه کاربران (0 دیدگاه)

  1. بازتاب: چگونه می توانید یک دفتر کار دوستدار محیط زیست ایجاد کنید | مبلمان اداری بینو

دیدگاهتان را بنویسید