توسط: تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

صندلی مناسب یکی از مهم‌ترین اجزا در دفاتر اداری است. صندلی اداری مناسب می‌تواند موجب بهتر شدن فضای اداری، بهبود اوضاع کاری کارمندان و افزایش راندمان فعالیت‌های اداری آن‌ها شود. از این رو برای خرید صندلی اداری مناسب باید یک سری نکات را از پیش دانست. در ادامه با این نکات در هنگام خرید صندلی مناسب آشنا خواهیم شد.

نکات خرید صندلی مناسب چیست؟

آیا پس از گذراندن یک روز کاری پشت میز کار خود احساس خستگی می‌کنید؟ آیا در کمر، گردن و پاهای خود احساس درد و کوفتگی دارید؟ یک فنجان چای گرم می‌تواند بسیار دلچسب باشد و خستگی را تا حدودی بر طرف کند. اما بهتر است دلیل اصلی را جویا شوید و بفهمید چه عاملی منشا این کوفتگی و خستگی‌های غیر معمول است. در این نوشتار، «صندلی‌های فاقد ویژگی‌های ارگونومیک» به عنوان عامل اصلیِ احساس خستگی و ایجاد درد در بدن انسان بعد از یک روز کاری، در نظر گرفته شده است. خرید صندلی نامناسب و غیراستاندارد باعث آن می‌شود که در زمان کار به قدر کافی حس راحتی نداشته باشید و پس از گذشت ساعات طولانی و اتمام کار نیز، احساس خستگی غیر عادی را تجربه نمایید. در ادامه این متن به شش نکته قابل توجه که در زمان خرید یا اجاره صندلی باید در نظر داشته باشید، اشاره خواهیم کرد، تا بتوانید در هنگام تهیه صندلی، بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

ارتفاع صندلی مناسب

ابتدایی‌ترین نکته در انتخاب صندلی، قابلیت تنظیم ارتفاع آن است. اندازه این ارتفاع متناسب با ارتفاع میز اداری شما قابل تغییر است. پس، قبل از انتخاب صندلی مورد نظر، ابتدا از وجود این قابلیت در صندلی مطمئن شوید. استاندارد ارتفاع نشیمن‌گاه از زمین، باید چیزی حدود ۱۶ تا ۲۱ اینچ (۴۰٫۵ تا ۵۳٫۳۰ سانتی متر) باشد که برای اکثر مصرف کنندگان قابل محاسبه است. به این دلیل در هنگام تهیه‌ی صندلی، باید طول قد خود را نیز در نظر بگیرید. بر طبق مقاله‌ای که در سایت spine-health. com منتشر شده، در صورت نشستن فرد بر روی نشیمنی که با ارتفاع استاندارد تنظیم شده است، موارد زیر باید رعایت شود:

  • کف پا بر روی زمین قرار گیرد.
  • زانوها زاویه ۹۰ درجه داشته باشند.
  • قسمت‌های ساعد، از آرنج تا کف دست بر روی میز کار قرار گیرند.۲

انعطاف صندلی اداری مناسب

یک صندلی، که دارای پشتی خمیده و انعطاف‌پذیر است، می‌تواند موجب ساختن یک روز کاریِ فوق‌العاده و بدون خستگی شود. همه ما خستگی پس از نشستن بر روی صندلی‌های سخت و غیر قابل انعطاف مدارس و سایر مراکز آموزشی را در گذشته به خاطر داریم. قرار گرفتن در یک صندلی نامناسب، عدم انعطاف و نرمی در قسمت پشتی و نشیمن‌گاه آن، موجب بروز خستگی می‌شود. طبق اظهارات متخصصان، با نشستن بر روی صندلی‌هایی با خمیدگی ۱۳۵ درجه، کمترین فشار به کمر فرد وارد شده و موجب راحتی و آسودگی وی در هنگام انجام امور خواهد شد. پس در هنگام انتخاب صندلی این مورد را نیز مد نظر داشته باشید و از وجود زاویه درست و انعطاف در قسمت تکیه‌گاه و نشیمن آن مطمئن شوید.

بازوهای صندلی اداری مناسب

 

در طی انجام فعالیت‌های روزانه، بهتر است وقت‌های استراحت چند دقیقه‌ای برای خود در نظر بگیرید. حال که از راحتی پشتی صندلی خود مطمین گشتید، باید به این نکته توجه کنید که آیا صندلیِ مورد نظر، دارای محلی برای قرار دادن دست‌ها (Armrest) است یا خیر؟ دلیل لزوم وجود «Armrest» آن است که طبق مقالات و پیشنهادات ارایه شده در وب‌سات spine-health، حالت صحیح قرار دادن دست‌ها برای وارد شدن فشار کمتر به بازو و ساعد باید به‌گونه‌ای باشد که بازو با ساعد زاویه‌ای ۹۰ درجه ساخته و ساعد بر روی «Armrest» قرار گیرد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله «میز و صندلی استاندارد اداری چه ویژگی‌هایی دارد؟» را بخوانید.

صندلی اداری مناسب و نشیمن‌گاه

بهتر است قسمت نشیمن صندلی از ابر و فوم‌هایی ساخته شود. این شیوه، به قسمت نشیمن صندلی عمق داده و به بدن اجازه می‌دهد مقداری در آن فرو رفته و احساس راحتی و نرمی کند. طبق استانداردهای شناخته شده، بدن باید در نشیمن صندلی ۲ الی ۴ اینچ فرو رود، که این میزان چیزی حدود ۵٫۵ الی ۱۰ سانتیمتر است. چنان‌چه صندلی‌تان دارای این مقیاس‌هاست، باید بدانید که گزینه‌ی بسیار مناسبی را انتخاب کرده‌اید.

صندلی اداری چرخ‌دار

یکی از قطعاتی که حس راحتی را در هنگام استفاده از صندلی‌ها ایجاد می‌کند، وجود چرخ در قسمت پایه صندلی است. اما توجه داشته باشید که صندلی‌های چرخ‌دار با یکدیگر متفاوت بوده و هر یک از آن‌ها در سطح و محیط مناسب خود کاربرد دارند. اگر میز کار خود را بر روی سطحی سخت و خشن قرار داده‌اید، بهتر است صندلیِ با چرخ‌های پلاستیکی را امتحان کنید. اما اگر زیر میزتان فرش یا موکت استفاده کرده‌اید، چرخ‌های سخت و فلزی بهتر و راحت‌تر بر روی آن حرکت می‌کنند. هنگام خرید این نوع صندلی به اتصالات و استحکام چرخ‌ها توجه کنید. آیا این چرخ‌ها تاب تحمل وزن صندلی و وزن فرد استفاده کننده به طور هم‌زمان را دارند؟ آیا در هنگام حرکت نمی‌شکنند

و تعادل صندلی به ‌هم نمی‌خورد؟ بررسی این نکات کمک‌تان می‌کند تا یک صندلی ماندگار و کاربردی انتخاب نمایید.

پشتی صندلی اداری مناسب

آخرین نکته توجه به اهمیت پشتی صندلی است. پشتی مناسب و استاندارد، یکی از مهم‌ترین موارد در انتخاب و تهیه صندلی است. زیرا اگر پشتی صندلی انتخاب شده استاندارد نباشد، در دراز مدت باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل درد در ناحیه گردن و شانه، گرفتگی عضلات پشت و کمر و یا حتی مشکلات نخاعی می‌گردد. پس اگر شما روزانه مدت زیادی را در پشت میز کار خود به سر می‌برید، این نکته را به خاطر داشته باشید که انتخاب صندلی با پشتی قابل تنظیم (ارتفاع – عمق) که بتواند تمام سطح کمر شما را پوشش دهد، بهترین انتخاب است.

 

قیمت صندلی مناسب

قیمت یک صندلی مناسب به نوع آن بستگی دارد. این صندلی را برای چه کاری لازم دارید؟ صندلی کامپیوتر،صندلی میز تحریر، صندلی میز مدیریت، صندلی میز کار صندلی میز چرخ خیاطی و … هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود است. دقت داشته باشید که متریال مورد استفاده نیز در قیمت صندلی تاثیر می‌گذارد. برای آگاهی از قیمت صندلی مناسب و مشاوره خرید صندلی مناسب می‌توانید با مشاوران و متخصصان بینو تماس بگیرید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید