توسط: تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۴۰۱ 0 دیدگاه

صندلی اداری ارگونومی لازمه هر کسب و کار نوینی است. به طور یقین کار کردن پشت میز اداری برای چند ساعت در طول روز می‌تواند استرس و تنش زیادی به بدن وارد کند. بسیاری از افراد به اشتباه، تصور می‌کنند که در هنگام نشستن بدن در آرامش است و هیچ تنشی روی بدنشان وجود ندارد. اما نشستن روی یک صندلی فاقد استانداردهای لازم، نمی‌تواند از تنش و فشار کاری بکاهد. داشتن صندلی ارگونومی مناسب در هنگام کار، می‌تواند بدن را در حالت استاندارد و مناسب قرار دهد. به این شیوه احتمال آسیب رسیدن به اجزای بدن در اثر ساعت‌ها کار طولانی بسیار کم می‌شود. راهنمای زیر کمک می‌کند تا در انتخاب صندلی اداری، آگاهانه تصمیم بگیرید.

علم ارگونومی چیست؟

علم ارگونومی(ergonomics) یا سلامت بدن واژه‌ای یونانی به معنای قوانین کار است. این علم با ایجاد تعادل بین کار و فرد انجام دهنده آن، سلامت فرد و بهره‌وری کار را تامین می‌کند. این علم به علت به‌وجود آمدن فشارهای کار روی کارگران صنعتی به‌وجود آمده است. تعامل یک کارمند و محیط کار به وسیله ایجاد شرایط و رعایت نکات زیادی تامین خواهد شد. این علم در سه حوزه فعالیت می‌کند:

  • فیزیکی
  • شناختی
  • سازمانی

در طراحی و ساخت تجهیزات و مبلمان محیط کار، علم ارگونومی در حیطه فیزیکی مورد توجه است. به طور کلی این علم به دنبال افزایش بهره‌وری، ایمنی و راحتی و کاهش خطای انسانی است.

هفت نکته کلیدی خرید صندلی اداری ارگونومی

در ادامه این مقاله نکات مهمی را برای انتخاب و خرید صندلی اداری ارگونومی ارائه می‌کنیم:

خرید صندلی اداری ارگونومی با ارتفاع قابل تنظیم

هنگامی که روی یک صندلی نشسته‌اید تا بر روی میز ادرای با کامپیوتر کار کنید، کف پای شما روی کف زمین باید صاف باشد و زانوها باید در زاویه ۹۰ درجه قرار گیرند. این امر حداکثر جریان خون‌رسانی به اندام‌ها و آسایش را تضمین می‌کند. از آن‌جا که همه افراد فیزیک بدنی یکسانی ندارند، بنابراین یک صندلی غیرقابل تنظیم بی‌شک مشکلات زیادی را برای افراد با قد کوتاه یا بلند ایجاد می‌کند. انتخاب یک صندلی که ارتفاع آن قابل تنظیم است، اجازه می‌دهد که صندلی را پایین بیاورید، یا بلند کنید و ارتفاع آن را متناسب با قدتان تنظیم کنید.

خرید صندلی اداری ارگونومی با نشیمن‌گاه بزرگ

صندلی را انتخاب کنید که جای نشستن آن پهن باشد. نشستن روی یک صندلی با جای نشستن باریک یا کوچک برای ساعات طولانی، می‌تواند ناراحت کننده باشد. صندلی با نشیمن‌گاه کوچک، می‌تواند فشار را روی دو طرف نشیمن‌گاه ایجاد کند. بهتر است صندلی را انتخاب کنید که جای نشستن پهنی داشته باشد تا در نشستن‌های طولانی آسیب کمتری به اعضای بدن وارد شود. صندلی با جای نشستن بزرگ احساس راحتی و آرامش بیشتری را به فرد استفاده کننده خواهد بخشید.

خرید صندلی اداری ارگونومی با دسته‌های تنظیم شونده

یک صندلی مناسب، با امکان تنظیم دسته‌ها ،انتخاب کنید. تایپ کردن بر روی میز یا هر فعالیت دیگری که نیاز به تمرکز بر روی میز دارد، نیاز به صندلی استانداردی دارد. بهتر است که بتوانید دست‌های خود را روی صندلی‌ها به راحتی بگذارید تا بتوانید در شرایط استاندارد کار کنید. اطمینان حاصل کنید که دسته‌های صندلی را می‌توانید با ارتفاع متناسب برای فیزیک بدنی خود تنظیم کنید. حتی گاهی در حالت آزاد نیز نیاز است دست‌ها در شرایط مناسبی قرار گیرند. به یاد داشته باشید که، استفاده کننده از صندلی، در هر شغلی که باشد، ممکن است لازم باشد ساعت‌های طولانی روی صندلی خود بنشیند. این اصول کمک می‌کند تا احساس راحتی و آرامش بیشتری بر سیستم بدنی او حاکم شود.

طراحی ارگونومی صندلی اداری

صندلی اداری که دارای یک طراحی ارگونومیک است، از کمر و ستون مهره‌ها پشتیبانی می‌کند. به این روش کمترین استرس و فشار بر روی عضلات شانه، پشت، استخوان‌های ستون مهره‌ها و کمر ایجاد خواهد شد و بر سلامت، راحتی و آرامش فرد استفاده کننده از آن افزوده می‌شود. مهم است که زمانی که مشغول به کار هستید، بر روی صندلی ارگونومیک خود احساس راحتی کنید.

خرید صندلی اداری ارگونومی چرخ‌دار

یک صندلی ارگونومی با چرخ‌ها غلطکی انتخاب کنید. صندلی‌هایی که دارای چرخ‌های غلطکی در پایین هستند، راحت‌تر از صندلی‌های بدون چرخ متحرک هستند. این امر باعث حرکت آسان صندلی در زمان نشستن پشت میز خواهد شد. در بسیاری از مشاغل در پشت یک میز فعالیت‌های مختلفی انجام می‌شود. ممکن است یک کارمند مجبور باشد از دستگاه فتوکپی استفاده کند، پرینت بگیرد، تایپ کند و کارهای مراجعه کنندگان را انجام دهد. وجود یک صندلی چرخ‌دار متحرک کمک می‌کند، فرد در هنگام نشستن، چندین کار مختلف را بتواند انجام دهد و نیاز به بلند شدن‌های پیاپی نداشته باشد.

خرید صندلی اداری ارگونومی پشتی بلند

صندلی را که دارای پشتی بلند است انتخاب کنید. صندلی‌هایی که دارای پشتی بلند هستند، نه تنها به پشت، بلکه به شانه‌ها و گردن در زدودن تنش کمک می‌کنند. این صندلی‌ها در زمان تکیه دادن سختی و فشار کار را تا حدود زیادی رفع می‌کنند. یک صندلی با مش پشتی یک گزینه عالی برای انتخاب است، زیرا مش اجازه گردش هوا را می‌دهد که ممکن است در زمان نشستن برای مدت زمان طولانی، پشت بدن عرق نکند.

خرید صندلی اداری ارگونومی

صندلی با تنظیمات چرخشی را انتخاب کنید. زمان‌ی وجود دارد که لازم است به راحتی به پشت سر خود برگردید. داشتن یک صندلی که می‌چرخد مهم است. در این ‌صورت به راحتی می‌توانید در هنگام تلاش برای مکالمه با کسی، بدون نیاز به بلند شدن از صندلی با چرخیدن به سمت او مکالمه کنید. این صندلی برای مکان‌های کاری باز، به ویژه سالن‌ جلسات، اتاق‌های کاری مشترک و اتاق پذیرش بسیار مناسب است.

نتیجه گیری

در این مقاله هفت نکته مهم برای انتخاب و خرید صندلی اداری ارگونومی ارائه کردیم. در هنگام انتخاب این وسیله با توجه به نوع کار خود و فیزیک بدنی‌تان اقدام به خرید این نوع صندلی نمایید. برای خرید صندلی اداری ارگونومی می توانید از انواع صندلی‌های بینو دیدن فرمایید. اگر وقت آن است که خرید صندلی اداری ارگونومی را انجام دهید، با مبلمان اداری BAYNO تماس بگیرید. ما مجموعه‌ای گسترده از صندلی‌های اداری مدرن که قیمت مناسب دارند و ممکن است برای‌تان مناسب باشد را در اختیارتان قرار می‌دهیم. برای مشاهده محصولات بینو، اطلاع از قیمت مبلمان اداری، مشاوره و بررسی‌های لازم با شماره‌های زیر تماس بگیرید. مشاوران و متخصصان بینو آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان در این زمینه و درباره‌ی سایر محصولات بینو هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید