توسط: تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

موفق‌ترین شرکت‌ها، همیشه هم شادترین کارکنان را دارند. چرا؟ چون اولا محیط کار مناسب دارند. در ثانی، همین کارکنان شادترین، خلاق‌ترین و با بیشترین میزان بهره‌وری کاری هستند. اگر چیزی، مثلا چیدمان مبلمان اداری هم چندان تغییر نکند، همین راه را خواهند رفت. نه اینکه کسی به کاری مجبورشان کند، خودشان دوست دارند. این کارکنان، ۴۸.۴% بیشتر دوست دارند با شرکتی که در آن مشغول هستند، بمانند. در عوض، مثلا در آمریکا سالیانه رقمی نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار صرف مرخصی استعلاجی، روزهای مرخصی عادی و اشتباهات حین کار کارکنان مختلف می‌شود. برای سفارش انواع مبلمان اداری می‌توانید سری به مبلمان اداری بینو بزنید.

محیط کار مناسب هم تصادفی به دست نمی‌آید. در واقع چنین محیط کاری، ترکیبی است از تغییرات فیزیکی و تغییرات نادیدنی و نامحسوسی که یک محیط کار دوست‌داشتنی را شکل می‌دهند. در این مقاله ۱۰ نکته برای ساخت محیط کار مناسب به شما آموزش خواهیم داد.

محیط کار مناسب، نور طبیعی زیادی دارد

نور طبیعی نه تنها که زیبا و چشمگیر است، بلکه مطالعات هم نشان داده‌اند که افرادی که در محیط کار مناسب با نور طبیعی خوب هم کار می‌کنند، کیفیت خواب بیشتر و در نهایت انرژی بیشتری هم دارند. در واقع، این افراد، ۱۷۳ درصد نور سفید و طبیعی بیشتر دریافت می‌کنند و حدود ۴۶ دقیقه هم در شبانه‌روز بیشتر و بهتر می‌خوابند. بنابراین کل این روند باعث می‌شود، حال بهتری داشته باشند و بهتر هم کار کنند.

فضای کاری مناسب، تمیز و مرتب است

حتما این را می‌دانید که در یک محیط جذاب، راحت، شاد و در یک کلام محیط کار مناسب به عنوان کارمند یا حتی مدیر حس خوبی دارید. اینکه نیاز به روان‌شناس و داده‌های روان‌شناختی خاصی ندارد. نه؟ تازه اصلا فرقی هم نمی‌کند فضای کار خانگی داشته باشید یا در یک اداره باشید، نظم و ترتیب در هر دو مهم است. گرد و خاک را بگیرید. از وسایل شکسته یا نیازمند تعمیر خود دل بکنید و دور بیاندازید یا به یک تعمیرکار بسپرید. این وسیله می‌تواند میز اداری باشد یا کامپیوتر! فرقی ندارد. از چراغ مطالعه و تهویه مناسب محیط کار غافل نشوید. بله می‌دانیم بدیهی است، اما در مبلمان اداری ارگونومیک، تجهیزات به روز و قهوه و اسنک سرمایه‌گذاری کنید. کارکنان شما نه تنها که بابت اهمیتی که به سلامتشان می‌دهید قدردان شما خواهند بود، که تحت تاثیر آن هم قرار خواهند گرفت.

اتاقی به آرامش ذهن و بدن کارکنان اختصاص دهید

چیدمان باز فضای کار این روزها خیلی محبوبیت دارد. برای بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارها هم انتخاب بسیار خوبی است. ولی در محیط کار مناسب که می‌تواند دفتر کار باز هم باشد، حتما یک یا چند (بسته به متراژ فضا و تعداد کارکنان) اتاق در نظر گرفته شده که کارکنان وقتی نیاز به تمرکز یا سکوت برای کار دارند، بتوانند در آن کار کنند. وجود این فضاها، مشخصا استرس و مزاحمت‌های احتمالی را کم می‌کند.

می‌توانید بنا به بزرگی شرکت خود، مثل گوگل اتاق‌های استراحت و چرت زدن برای کارکنان بسازید. مطالعات نشان داده‌اند ۲۰ تا ۳۰ دقیقه چرت زدن کارکنان در محیط کار مناسب، خیلی بیشتر و بهتر از یک یا چند فنجان قهوه کار می‌کند و افراد را انرژی می‌کند. این خوراک کارکنانی است که برای ساعات طولانی، درگیر وظایف کاری فشرده و پیچیده هستند. بعد از این، با تمرکز و انرژی بیشتر ادامه خواهند داد.

در یک محیط کار مناسب، مدیر در دسترس است

وقتی کارکنان حس کنند گوش شنوایی برای حرف‌هایشان هست و قدر زحماتشان دانسته می‌شود، رضایت شغلی بیشتری هم خواهند داشت. در واقع محیط کار مناسب، چنین جایی است. و چطور باید آن را بسازید؟ یکی از راه‌ها، شفافیت است. اگر شفافیت وجود نداشته باشد، کارکنان حس می‌کنند که خارج از لوپ کاری هستند یا فقط استخدام شده‌اند که از آن‌ها کار کشیده شود. همین می‌تواند منجر به تضاد کاری شود. روشن و واضح بگویید که همیشه سئوال، نقد یا دغدغه‌های کارکنان را می‌شنوید. در دفتر کار خود را واقعا باز بگذارید. این باعث می‌شود ارتباط بهتر و صمیمانه‌تری بین شما و کارکناتان شکل بگیرد. با این حساب، کارکنان حس نخواهند کرد که زیردست بی‌جیره و مواجب یا ماشینِ کار هستند. بلکه افرادی هستند که نظرات، ایده‌ها و دغدغه‌هایشان در تصمیمات مهم است و حتما در نظر گرفته می‌شود. حتی اگر امکان عمل کردن مو به موی آن وجود نداشته باشد.

محیط کار مناسب فضایی برای تفریح هم دارد

اگر در توانتان هست، بهتر است جایی برای تفریح کارکنان خود هم در نظر بگیرید. این امکانات تفریحی می‌تواند شامل چیزهای ساده‌ای مثل میز پینگ‌پونگ و جایی برای فوتبال بازی کردن باشد. حتی می‌توان میز بیلیارد، باشگاه ورزشی یا حتی استخر را هم جزو این امکانات دانست. مثلا گوگل یکی از شرکت‌های مشهوری است که به این امکانات خود شناخته می‌شود و شهرتی جهانی در این زمینه دارد. به غیر از اینکه این امکانات باعث می‌شوند افراد از پشت صندلی اداری خود بلند شوند و تکانی بخورند، خستگی در کنند و انرژی بگیرند، باعث افزایش روحیه تیمی و ایجاد روابط دوستی بین کارکنان هم می‌شود. چیزی که شما به آن خیلی نیاز دارید.

خارج از چارچوب، محیط کار مناسب خود را بسازید

بعضی شرکت‌ها برای تشویق کارکنان خود یک سیاست غیرمعمول پیش‌ گرفته‌اند: مرخصی با حقوق نامحدود! شما هم نگران غیبت بیش از اندازه هستید؟ ما هم درک می‌کنیم. اما تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که به چنین مرخصی دسترسی دارند، در نهایت از سایر افراد بیشتر سر کار خود حاضر می‌شوند. این سیستم تقریبا شبیه به سیستم پرداخت در ازای کار انجام‌شده‌ست. با این تفاوت که دست کارکنان بازتر است. در یک محیط کار مناسب هم چیزی که باید مهم باشد، الزام انجام سر موقع آن کار است، نه اینکه چند روز طول می‌کشد یا اینکه کجا باید انجام شود. مهم نیست کجا، کی و در چه موقعیتی، مهم این است که کار شما انجام شود. محیط کار مناسب هم الزاما لازم نیست در دفتر کار شما خلاصه شود. می‌تواند بسته به فرد، هر جا باشد. وسط سفر، اتاق کار، حیاط یا حتی در یک کافه! انعطاف‌پذیر باشید و به گزینه‎ها بیاندیشید.

بار بیش از حد روی دوش کارکنان نگذارید

محیط کار مناسب، محیطی واقع‌گراست که در آن افراد بیشتر از توان خود، وظیفه ندارند. بار کاری بیش از اندازه، که منجر به فرسایش افراد هم می‌شود، یکی از مهمترین دلایل ترک کار توسط افراد است. مطالعات نشان داده‌اند وقتی فردی بیش از ۵۰ ساعت مجبور باشد کار کند، میزان بهره‌وری او هم به سرعت زمین می‌خورد. اما اگر در نهایت مجبور شدید به یکی از کارمندان کار زیادی بدهید، پاداش یا ترفیع را هم حتما برای او در نظر بگیرید. در غیر این صورت، شاید بد نباشد به دنبال استخدام افراد دیگری باشید که کمک‌حال او باشند. ممکن است هزینه زیادی روی دستتان بگذارد، ولی در بلندمدت اثر مثبت آن بر میزان بهره‌وری را خودتان خواهید دید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید