توسط: تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۹ 0 دیدگاه

یک فرد کارمند به طور متوسط حدود ۹۰۰۰۰ ساعت از زندگی خود را در محیط کار خود می‌گذراند. با این همه اهمیت به لحاظ زمانی و تاثیری که روی زندگی فردی دارد، هنوز ۵۰% افراد عنوان می‌کنند که در محیط کار خود استرس دارند؛ مهارت‌ها و زندگی‌شان تلف می‌شود و خلاصه که احساس شادی ندارند. خبر خوب اینکه، راهکارهای ساده برای داشتن محیط کار شاد هم وجود دارد که اگر آن‌ها را انجام دهید حتما نتیجه خواهید گرفت. پس به جای له‌له زدن برای یک قهوه دیگر، این راهکارها برای داشتن دفتر کار شاد را پیاده کنید. ضمنا برای خرید انواع مبلمان اداری، می‌توانید سری هم به وبسایت ما بزنید.

قدردان باشید، محیط کار سرزنده‌ای خواهید داشت

حتی اگر کارتان را دوست ندارید، این خیلی مهم است که قدردان کار خود باشید؛ بدانید چه فرصتی در اختیار شماست و بابت آنچه که در اختیار دارید، قدردان باشید. برای داشتن محیط کار شاد این کار را می‌توانید با خاطره‌نویسی و روزمره‌نویسی انجام دهید: چند دقیقه کار خود را متوقف کنید و لیستی درست کنید از چیزهایی که بابت داشتن آن‌ها خوشحال هستید. مثلا می‌تواند این چیز، قهوه مجانی یا همکار خوبی باشد که همیشه شما را به خنده می‌اندازد. همه این‌ها را مو به مو یادداشت کنید. در آخر روز یا هفته خواهید دید که محیط کار شادتری خواهید داشت.

برای داشتن محیط کار شاد روی طبیعت حساب کنید

همه ما موجوداتی بیولوژیک هستیم و اینکه در طبیعت باشیم و با آن در ارتباط باشیم، عمیقا روی ما تاثیرگذار است. بنابراین برای اینکه محیط کار شاد داشته باشید، سعی کنید المان‌های طبیعی را وارد فضای خود کنید: مثلا گل‌های تازه، یا حتی گلدان‌های آپارتمانی انتخاب‌های خوبی هستند. اگر خیلی هم حس می‌کنید حوصله و وقت رسیدگی به گل‌های خود را ندارید، کاکتوس بخرید که در عین اینکه بسیار زیباست، مراقبت خاصی هم نمی‌خواهد. در بدترین حالت که برای مثال دفتر کار شما نورگیر نیست یا حتی آنقدر کوچک است که جایی برای گل و گلدان طبیعی نیست، روی گل‌های مصنوعی کوچک حساب کنید و آن را کنار میز اداری خود بگذارید. اطمینان می‌دهیم تاثیر مثبتی روی محیط کار شما خواهد داشت.

حتی زمان استراحت ناهارهم فعال بمانید

بله این ما بودیم که گفتیم برای داشتن محیط کار شاد لازم است کمی از عناصر بیرونی را داخل دفتر کار خود کنید، ولی این را هم می‌گوییم: گاهی سعی کنید ناهار خود را بیرون صرف کنید. قدم زدن و پا بیرون گذاشتن از دفتر کار مخصوصا وقتی کسل و خسته شده‌اید، می‌تواند قوه خلاقیت شما را تقویت کند و فکرتان را باز کند.

محیط کار شاد و دوستانه را رفتار خوب و مثبت شما می‌سازد

اینکه با همکاران خود روابط دوستانه بسازید و همین رابطه خوب را هم در طول کار خود حفظ کنید، راهکاری بسیار ساده و در عین حال مفید است برای اینکه محیط کار شاد داشته باشید. اینکه با همکاران خود دوستی به هم بزنید و آن خشکی و روزمرگی را بشکنید، خیلی روحیه‌تان را عوض می‌کند. چون بهرحال شما یک مجموعه هستید که باید با هم کار کنید؛ به همین دلیل مهم است که با هم دوستی داشته باشید که بتوانید از پس چالش ها و مشکلات احتمالی کار هم در آینده بر بیایید.

میز کار خود را مرتب کنید تا سرحال شوید

هر چه میز اداری مرتب‌تر، ذهن سالم‌تر و منظم‌تر. اینکه وقت بگذارید سطوح را دستمال بکشید، کشوها را مرتب کنید و خرده ریزهای اداری را دور بریزید، می‌تواند جهنم را هم به محیط کار شاد تبدیل کند. خیلی هم تلاش خاصی لازم ندارد، چند دقیقه در پایان هر روز کاری وقت بگذارید کافی است.
محیط کار شاد محیطی است که همه مخصوصا کارکنان در آن احساس راحتی دارند: مانیتور خود را متناسب با نقطه نگاه خود تنظیم کنید (این تقریبا مهمترین نکته برای استاندارد بودن میز اداری است). پیشنهاد بعدی ما این است که حالا که تا این حد وقت می‌گذارید برای میز اداری خود، دستکتاپ کامپیوتر و ایمیل‌هایتان را هم مرتب کنید.

محیط کار شاد دکوراسیون مناسب دارد

ممکن است بدیهی به نظر برسد، ولی میز اداری خود را پر کنید از چیزهایی که دوست دارید؛ حتی عکس خانوادگی و دوستانه و همه کسانی که دوستشان دارید. این باعث می‌شود محیط کار به جایی شبیه خانه تبدیل شود و مگر خانه آن محیط کار شاد نیست (یا نباید باشد؟) نهایتا هم میزان بهره‌وری و خلاقیت شما را بالا خواهد برد.
محیط کار سرزنده و شاد محیطی است که نور خوب دارد. پس روشنایی محیط کار خود را جدی بگیرید. برای میزتان یک چراغ خوب بخرید. می‌توانید ابزار کارهای خود را هم به روز کنید. در این صورت، بهتر است رنگ‌های شاد انتخاب کنید.

میان وعده سالم راهی برای شاد کردن محیط کار

بله این را ما هم می‌دانیم که خوردن شکلات و هله هوله در محیط کار لذت دارد. شاید اصلا حتی اگر گاهی هم چنین کاری کنید بد نباشد. اما یک پیشنهاد ما برای داشتن محیط کار شاد این است که درست همان وقتی که روی صندلی اداری خود نشسته‌اید و سخت مشغول کار هستید، میان وعده سالم بخورید. هم خود را پرانرژی و سالم نگه می‌دارید، هم حس و حال محیط کار خود را عوض می‌کنید.

از معجزه موزیک خوب غافل نشوید

این مسئله ثابت شده که ارتباط مستقیمی بین گوش دادن به موسیقی هیجان‌انگیز و ترشح دوپامین در بدن وجود دارد. پس اگر می‌خواهید محیط کار شاد داشته باشید و حسابی هم از کار خود خسته شده‌اید، پیشنهاد ما خرید یک هدفون خوب، ساختن یک پلی‌لیست انرژی‌بخش و گوش دادن مداوم به آن است. اینطوری صداهای اطراف خود را هم نمی‌شنوید و کار خود را بهتر انجام می‌دهید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید