توسط: تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ 0 دیدگاه

طراحی داروخانه چگونه است؟ در این مقاله قرار است با نکاتی مهم و کاربردی، در طراحی داروخانه و انواع مبل اداری آشنا ‌شــوید. این توصیه‌ها بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که ممکن است برای طراحی داروخانه و تخصیص فضاهای مختلف آن، دارای تجربه‌ی کافی نبوده و دچار سردرگمی شده باشند. با توجه به آن‌که داروخانه مکان ویژه‌ای محسوب می‌شود و نیازمندی‌های خاص خودش را دارد؛ این نکات در طراحی، اجرای دکوراسیون داخلی و همین طور پیش‌بینی نیازهای آینده کمک خواهد کرد.

طراحی داروخانه مدرن

توجه به این نکته دارای اهمیت بسیاری است کــه؛ درصــد قابل توجهــی از مراجعان و مشتریان داروخانه کسانی هستند که برای اولین بار به این داروخانه مراجعه می‌کنند. زیبایی و جذابیت فضای داخلی فروشــگاه‌ها از جملــه داروخانه برای بســیاری از رهگذران، یکی از عوامل تشویق و ترغیب آن‌ها برای رجوع دوباره به فروشــگاه یا داروخانه است. امروزه طراحی داروخانه مدرن از این جهت که همه اصول کاربردی بودن و زیبایی را مورد توجه قرار خواهد داد، بسیار محبوب است. در این نوع طراحی قفسه‌ها، طبقه‌ها، ویترین‎ها و همه بخش‌های داخلی با سبک مدرن طراحی می‌شوند. این سبک دارای کلاس کاری ویژه است و از فعالیت‌های نمایشی و اضافی دوری می‌جوید. اما آن‌چنان شیک و اصولی ساخته می‌شود که نیاز به هیچ عنصری را احساس نخواهید کرد.

نور در طراحی داخلی داروخانه

اولین و مهم‌ترین مورد در طراحی داروخانه، توجه به تابش نور خورشید و گیاهان در فضای داخلی است که در طول روز ممکن است به طور مستقیم بر روی اجناس بهداشتی و گاهی گران قیمت موجود در ویترین بتابد و با افزایش دادن دما، از عمرشان را بکاهد. افزایش دما، عــلاوه بر کاهش عمر محصولات و نیز ایجاد تغییــرات ظاهری مانند جدا شــدن فازها از یکدیگر، می‌تواند باعث تغییرات شــیمیایی گردد. این تغییرات شیمیایی گاهی مواقع غیرقابل تشخیص بوده و ممکن است بر اثربخشــی یا سلامت محصولات اثر سو بگذارند که در این صورت، نه تنها پاسخ‌گوی نیاز مصرف کننده نیست بلکه سلامت وی را نیز به خطر می‌اندازد. به همین دلیل باید دکوراسیون و چیدمان قفسه‌ها بسیار اصولی و استاندارد طراحی شوند. در مورد نور می‌توانید مقاله “نورپردازی فضای اداری” را بخوانید.

طراحی پیشخوان در داروخانه

پیشخوان داروخانه مرکز اصلی ارتباط مشتری و کارمندان است. به همین دلیل مهم باید دقت داشته باشید که همه ملزومات ممکن در آن موجود باشد. پیشخوان داروخانه از سمت مشتری باید لوکس و شیک و از سمت کارمندان کاربردی باشد. هم‌چنین در سمت کارمندان باید دارای کمد و طبقه‌بندی خاص برای برآورده کردن اهداف کاری باشد. مکان نشستن کارمندان در پشت میز پیشخوان نیز باید راحت باشد. هم‌چنین باید جایگاه مشخصی برای هر کار درنظر گرفته شود تا مشتری بعد از ورود به داروخانه دچار سردرگمی نشود، این موارد عبارت هستند از:

  • محل دریافت نسخه
  • محل دریافت دارو
  • محل دریافت دارو بدون نسخه
  • محل فروش وسایل آرایشی و بهداشتی
  • محل فروش وسایل طبی پزشکی
  • محل تحویل داروهای دست‌ساز
  • جایگاه ارتباط با پزشک داروخانه و دریافت مشاوره
  • محل دریافت وجه

ساخت جزیره در داروخانه

این توصیه برای داروخانه‌هایی کاربرد دارد کــه دارای فضای بــاز و تا حدی بــزرگ هستند. در بسیاری از داروخانه‌ها که محصولات آرایشــی و بهداشتی حجم زیادی از فــروش را به خــود اختصاص می‌دهند، از کارهای ضروری به هنگام طراحی، تخصیص یک فضای مجزا و جذاب برای چیدمان، ارایه مشــاوره و فروش این اقلام است. یکی از این فضاهای شیک و مدرن، جزیره است. جزیره به فضایی گفته می‌شود که در وسط یا کنار محیط فروشــگاه قرار گرفته اما به وضوح از سایر بخش‌ها جدا شده اســت و شــامل قفسه، ویترین و فضایی به منظور ارایه مشاوره و سایر خدمات به مشتریان است. وجود ویترین‌های جذاب و رنگارنگ، قراردادن استندهای لوازم آرایشــی در اطراف جزیره به صورت ایستاده یا رومیزی بر روی ســکوهای کنــاری، می‌تواند این بخش را بسیار جذاب و مشتری پســند کند.

سبک خاص خودتان در طراحی داروخانه

بدون شک تابه‌حال داروخانه‌هایی را دیده‌اید که در هر قســمت از آن‌هــا از طراحی، متریال و رنگ متفاوتی اســتفاده شــده است. در قسمت تحویل دارو، شیشه‌های دارای سوراخ، مســوول فنــی را از بیمار جــدا می‌کنــد، ارتفاع ویترین‌ها در جاهــای مختلف با هم فرق دارد. در بعضی نقاط، نظم یا اصول مشــخصی برای چیدمان اجناس در کنار هم به چشــم نمی‌خــورد و از جنس‌ها و رنگ‌های متفاوت برای ساخت قفسه‌ها و ویترین‌ها استفاده شده است. در زمان طراحی داروخانه باید بنا به سلیقه، نوع فضا، متراژ و دیگر شرایط برای خود یک دیزاین منحصر به فرد و خاص را طراحی کنید.

انتخاب رنگ در طراحی داروخانه

نکته بسیار مهم در طراحی داروخانه، توجه به رنگ آن است. شــاید خیلی‌ها تصور کنند که دقت در انتخاب رنگ برای طراحی داروخانه چندان اهمیتی ندارد. گرچه در بیشــتر داروخانه‌ها، رنگ ســفید غالب اســت و در کنار آن از هیچ رنگ دیگری استفاده نمی‌شود. اما امروزه رنگ‌های شاد و پرنشاط در طراحی داخلی داروخانه‌ها نیز استفاده می‌شود که فضایی شاد و امید بخش را تداعی می‌کند. به یاد داشته باشید که کسانی که برای دریافت جنسی وارد داروخانه می‌شوند مشکلی دارند که مربوط به خود یا عزیزانشان است. استفاده از رنگ‌های شاد ناخودآگاه در روحیه آن‌ها تاثیر می‌گذارد و امیدبخش خواهد بود.

تاثیر رنگ داروها در طراحی داروخانه

یکی از عواملی که لزوم استفاده از رنگ‌های متنوع را در طراحی داروخانــه کمرنــگ می‌کنــد، ملون بودن جعبه‌ داروها و محصولات آرایشی و بهداشتی است. بسیاری از داروسازان و مجریان دکور فکر می‌کنند که وجود این همه تنوع و لکه‌های رنگی بر روی محصولات، برای جلوه بخشیدن به فضای داروخانه کافی اســت و گنجاندن رنــگ اضافه ضرورتی ندارد. اما واقعیت این اســت که اگرچه رنگ ســفید به عنوان نماینده بهداشــت و سلامت رنگ مناســبی برای طراحی کلی فضای داروخانه است و هم‌چنین استفاده از آن باعث می‌شود فضا، دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر برسد، اما استفاده از رنگ‌های زنده، درخشــان و شاد در کنار رنگ ســفید، می‌تواند فضای داروخانه را شادتر و دلنشین‌تر کند. در مورد رنگ‌ها می‌توانید مقاله “انتخاب رنگ دفتر کار؛ چرا مهم است و هر رنگ چه تاثیری دارد؟” را بخوانید.

طراحی قفسه های دارو

امروزه متریالی مانند فلز، پلاستیک، چوب و شیشه بیشترین کاربرد را در طراحی قفسه های دارو دارند. قفسه‌ها در داروخانه به دو گروه بزرگ تقسیم می‌شوند:

  • قفسه‌هایی که توسط مشتری مشاهده می‌شوند.
  • قفسه‌هایی که توسط مشتری دیده نمی‌شوند.

بر این اساس قفسه‌های جلوی دید را باید بسیار لوکس و زیبا طراحی کرد. اما برای قفسه‌های پشتی از منظر کاربردی بودن به قضیه نگاه کرد. برای این منظور قفسه با سبک مدرن بسیار مناسب است. برای داروهای خاص و کمیاب نیز باید از قفسه‌های قفل‌دار استفاده کرد. استفاده از قفسه‌های یخچال‌دار نیز برای بعضی داروهای خاص ضروری است که باید جای مناسبی برای آن در نظر گرفت. نکته مهم در طراحی داروخانه آن است که مشتری نباید به قفسه‌ها دسترسی داشته باشد. هم‌چنین در طراحی قفسه دقت داشته باشید که خطوط صاف و مستقیم در بزرگ‌تر نشان دادن فضای داروخانه موثر است.

کلام آخر

دکوراسیون داخلی داروخانه کار افراد عادی نیست. اگر به‌دنبال کاری اصولی در این زمینه هستید توصیه ما استفاده از متخصصان این عرصه است. ریزه‌کاری‌ها و نکات ویژه‌ای که در طراحی مد نظرتان است را با متخصصان این امر مطرح نمایید و از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های آن‌ها بهره ببرید. به‎‌عنوان مثال پارتیشن بندی داروخانه به‌صورت ترکیبی با انواع پارتیشن بندی در بخش‌های مختلف می‌تواند تاثیرگذار باشد. هم‌چنین استفاده از متریالی خاص در یک بخش ممکن است بر جذابیت فضای کاری بیافزاید. در این زمینه شرکت تولید مبلمان اداری بینو با حضور متخصصان خود در مکان اجرای کار، می‌تواند راهنمایی‌های لازم در این زمینه را ارایه نماید. برای دریافت مشاوره و راهنمایی با ما تماس بگیرید

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید