توسط: تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ 0 دیدگاه

تصور خانه‌ای زیبا و ایده‌آل اما بدون اجرای دکوراسیون مناسب، امکان پذیر نیست. خانه، مصداق بارز حریم شخصی و خصوصی است و از مهم‌ترین عواملی که باعث برقرای آرامش در حریم آن می‌گردد، چیدمان و دکوراسیون مناسب است. در متن زیر به نکاتی ظریف اما مهم مربوط به دکوراسیون و چینش در منزل اشاره شده که توجه و به خاطر سپردن آنها خالی از لطف نیست.

 

تجسم

مرحله اول، تجسم فضا بعد از اجرای دکور است. در این مرحله باید وضعیت اتاق خواب، پذیرایی، آشپزخانه و دیگر قسمت‌های خانه را در حالت ایده آل و بعد از چیدمان تصور کنیم. یعنی در ذهن خود مجسم کنیم که دوست داریم خانه، دکورها، دیوارها و تابلوهای آن چطور باشد و اثاث و لوازم منزل چگونه چیده شوند. تجسم، نه تنها باعث بروز خلاقیت و نوآوری در چیدمان می‌گردد بلکه کار طراحی و اجرای دکوراسیون را ساده‌تر می‌کند.

 

اولویت‌بندی مناسب

بعد از تجسم آنچه قصد انجامش را دارید، تعیین اولویت در انتخاب اجزای تشکیل دهنده چیدمان و تاثیرگذاری آن بر محیط بسیار مهم است.هر دکوراتور باید بداند که در هر جای خانه وجود چه چیزهایی ضرورت و اولویت دارد.

 

تأثیر رنگ

همانطور که گفتیم، میزان تأثیرگذاری و ضرورت استفاده، عامل مهم اولویت‌بندی اجزای دکوراسیون است. از مهم‌ترین مولفه‌های تاثیرگذار، رنگ اجزای چیدمان است. به غیر از تأثیر رنگ بر حال و هوای یک محیط، نباید از تاثیر روانشناختی آن بر روی افراد غفلت کرد. رنگ‌ها اثر قوی و قابل توجهی روی افراد و عملکرد مغزی آنها می‌گذارد. از جمله: خانواده رنگ قرمز بهترین گزینه برای ورودی منزل است. زیرا در افراد شور و هیجان ایجاد می‌کند. زرد و بنفش، رنگ‌های مفید و سودمندی برای روحیه انسان تلقی می شوند و برای القای رشد، طراوت و تازگی از رنگ سبز استفاده می‌شود.

 

انتخاب سبک دکوراسیون

سبک دکوراسیون از این لحاظ که به انتخاب‌های دکوراتور و طراح جهت می‌دهد، باعث تسهیل کار دکوراسیون می شود. دارای سبک بودن یکی از مهم‌ترین عواملی است که از بروز آشفتگی و سردرگمی در چیدمان جلوگیری می‌کند. از معروف‌ترین سبک‌های دکوراسیون می‌توان به کلاسیک، مدرن یا شرقی، غربی و … اشاره کرد. بنابراین، با توجه به سبک چیدمان باید مبلمان و وسایلی انتخاب کنید که با سبک و موضوع مورد نظر تطابق و هماهنگی داشته باشد.

 

از آشفتگی و شلوغی بپرهیزید

پرهیز از شلوغی و انباشتگی اشیاء در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، ویلا، باغ و …. و چیدمان درست آن‌ها از اصول فلسفه و فن فنگ شوی چین باستان است. وسایل اضافی و درهم و بر‌هم، بهترین دکوراسیون‌ها را نیز خراب می‌کند. هر چیزبی استفاده را کنار بگذارید و در جای مناسب طبقه‌بندی کنید. حتی اگر مجلل‌ترین چیدمان را هم داشته باشید، اما خانه‌ای پر از وسایل اضافه جلوه‌ای نخواهد داشت.

 

اهمیت نورپردازی

نور از این لحاظ که علاوه بر ایجاد روشنایی،حال و هوای خانه را تغییر می‌دهد، اهمیت بسزایی در دکوراسیون دارد. بنابراین در استفاده از نور هر دو هدف را در نظر بگیرید. با نور پردازی مناسب می‌توانید فضای خانه خود را بیش از پیش آرامش‌بخش کنید؛ طوریکه هم خود و هم اطرافیانتان لذت ببرند.

 

کاربرد و راحتی را فدای زیبایی نکنید

هنگامی‌که برای خرید مبلمان اقدام می‌کنید، توجه داشته باشید که ضمن در نظر گرفتن ظاهر زیبا، به کاربردی بودن آن هم توجه کنید. باید خانه و یا محل کار را طوری طراحی کنید که ضمن دارا بودن زیبایی، در آن احساس رفاه، آرامش خاطر و راحتی داشته باشید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید