توسط: تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ 0 دیدگاه

به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچک، به این فکر کنید که چه کاری می‌توانید انجام دهید تا کارکنانتان در محیط کاری احساس راحتی کنند؟ چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بهترین چیدمان دفتر کار را دارید یا خیر؟ در این نوشتار به راهنمایی‌هایی برای بهترین چیدمان دفتر کار که منجر به افزایش بهره‌وری پرسنل – به لحاظ فیزیکی و روانی – می‌گردد، اشاره شده است.

بهترین چیدمان دفتر کار چگونه باید باشد؟

برای آن‌که دفتر کاری عالی داشته باشید باید علاوه بر ابعاد فضا به دکوراسیون آن نیز اهمیت دهید. اما باید درنظر داشت که اصول اولیه‌ای برای تنظیم دکوراسیون دفتر کار حاکم است. بهترین چیدمان دفتر کار را باید از دو منظر زیر مورد بررسی قرار داد:

کاربردی بودن اجزای دفتر کار

انتخاب دکوراسیون دفتر کار از آن جهت با دقت انجام می‌شود که کارکنان بتوانند بهترین بازدهی را در این محیط داشته باشند. انتخاب دکوراسیون هر بخش از دفتر کار یا هر وسیله از آن جهت انجام می‌شود که کارکنان بتوانند اهداف کاری را به بهترین و راحت‌ترین شکل ممکن انجام دهند، به‌گونه‌ای که کارکنان و مراجعه کنندگان نهایت رضایت را داشته باشند. به همین دلیل باید ابزار تجهیزات و وسایلی را انتخاب نمود که کاربردی باشند. در این مورد مقاله “دکوراسیون داخلی و رازهای آن” را بخوانید.

زیبایی و تاثیرگذاری اجزای دفتر کار

برای انتخاب بهترین چیدمان دفتر کار باید زیبایی ظاهری و تاثیرگذاری بصری آن را نیز مورد توجه قرار داد. با اطمینان می‌توان گفت که هر فرد ترجیح می‌دهد کار خود را در محیطی نشاط انگیز و زیبا انجام دهد. هم‌چنین احتمال بازگشت دوباره مراجعه کنندگان یا مشتریان به مکانی که دارای چیدمانی زیبا است، بیشتر است. ذهن به‌ دنبال زیبایی است و از دیدن و یادآوری آن لذت می‌برد. بر این اساس باید دکوراسیون دفتر کار از لحاظ ظاهری نیز دارای استانداردهای لازم باشد تا هم کارکنان از حضور در این محیط کاری لذت ببرند و هم مراجعه کنندگان آن مکان را برای حضور دوباره انتخاب نمایند.

عوامل موثر در چیدمان دفتر کار

اگر می‌خواهید بهترین چیدمان دفتر کار را داشته باشید باید عوامل اصلی را در ساختار ظاهری مورد توجه قرار دهید. در ادامه به تعدادی از این عوامل مهم اشاره می‌نماییم:

توجه به عنصر رنگ

استفاده از رنگ‌های شاد، تاثیر شگفت‌انگیزی بر محیط کار دارد تا آن‌جا که می‌تواند موجب افزایش بهره‌وری کارکنان شود. روانشناسان چندین دهه را صرف تحقیق و مطالعه درباره‌ی تاثیرات رنگ‌های مختلف بر روی افراد و میزان بهره‌وری آن‌ها کرده‌اند که صحت بیشتر این تحقیقات در طول سال‎‌ها به اثبات رسیده است. همچنین می‌توانید مقاله “چگونه رنگ مبلمان اداری و دکوراسیون داخلی انتخاب کنیم؟” را بخوانید. در این‌ قسمت ما نقش ۴ رنگ قرمز، آبی، زرد و سبز را که می‌تواند برای دفتر کار مناسب باشد؛ تجزیه و تحلیل کرده‌ایم:

  • قرمز القای حس قدرت 

رنگ قرمز که در دسته‌ی رنگ‌های اصلی و گرم قرار می‌گیرد، قدرت، گرما، انرژی، هیجان و تحرک را به رخ می‌کشد. در مقابل، می‌تواند نشاگر طغیان و اعتراض هم باشد. ترکیب این رنگ در کنار رنگ سیاه بسیار تاثیرگذار است.

  • آبی آرامش‌بخش 

رنگ آبی که یکی از سه رنگ اصلی را تشکیل می‌دهد، موجب برقراری ارتباط موثر، اعتماد، کارآیی و آرامش بیشتر در فضای کار می‌شود. از سوی دیگر، می‌تواند اشاره‌ای به کمبود هیجانات و سردی داشته باشد.

  • رنگ زرد غلیان احساسات

رنگ زرد هم که مانند رنگ قرمز در دسته‌ی رنگ‌های اصلی و گرم قرار می‌گیرد، نمایان‌گر احساساتی چون خوش‌بینی، اعتماد به نفس، خلاقیت و نشاط است. هم‌چنین در مقابل می‌تواند نشانه‌ی بی‌ثباتی، هشدار، ناامیدی و ترس نیز باشد.

  • سبز تعادل‌بخشی

رنگ سبز جزو رنگ‌های فرعی و سرد است که به هم‌سویی و اتحاد، تعادل، آسایش و صلح اشاره می‌کند. هم‌چنین می‌تواند حس تازگی و طراوت را به ذهن متبادر سازد.

گیاهان در فضای داخلی

برای آن که در محیط کار خود، احساس طراوت و سرزندگی داشته باشید، لازم نیست که در دل یک جنگل بارانی کار کنید! بلکه با چند راه‌کار ساده می‌توانید این طراوت و تازگی را به محل کار خود بیاورید. مطالعات چند سال اخیر نشان می‌دهد که چگونه گیاهان برای افزایش بهره‌وری کارکنان در یک دفتر مفید هستند. گیاهان مزایایی هم‌چون تولید اکسیژن، فیلتر کردن هوا و حذف باکتری‌ها را دارند. این عامل مهمی برای افزایش کارآمدی در محیط کار است. گیاهان با رنگ سبز خود حس تازگی و طراوت را به محیط می‌بخشند. این احساس بسیار اطمینان بخش و آرامش دهنده است. در این موضوع می‌توانید مقاله “مزایای استفاده از گیاهان در فضای اداری” را بخوانید.

راحتی دفتر کار با پارتیشن اداری

در اکثر محیط‌های کاری، افراد زمان زیادی را صرف نشستن بر روی صندلی اداری و خیره شدن به صفحه‌ی نمایش‌گر رایانه می‌کنند. بنابراین مهم است که این ساعات طولانی همراه با احساس راحتی و آرامش سپری شود. در این راستا برای هر کارفرما و صاحب کسب و کاری، لازم است که به گونه‌ای مبلمان اداری را برای محل کار خود انتخاب کند که راحتی کارکنان و در نتیجه سلامتی آن‌ها تامین گردد. خستگی و بروز مشکلات جسمانی در حین کار، موجب کاهش بهره‌وری افراد می‌شود. استفاده از یک میز اداری ارگونومیک یا صندلی اداری ارگونومیک می‌تواند تا حدود زیادی در این زمینه کمک کند. بنابراین لازم است که جوانب مختلف برای راحتی و سلامت کارکنان را در زمان انتخاب بهترین چیدمان دفتر کار به طور دقیق بررسی کنید.

پیشنهاد ما

برای آن‌که در انتخاب بهترین چیدمان برای دفتر کار خود موفق عمل نمایید می‌توانید به‌سراغ کارشناسان و متخصصان این حیطه بروید. آن‌ها کمک می‌کنند تا چیدمان را با توجه به موارد ذکر شده و با توجه به ابعاد فیزیکی دفتر کار و نیاز کارکنانتان به بهترین شکل انتخاب نمایید. در این زمینه کارشناسان و متخصصان شرکت تولیدی مبلمان اداری بینو می‌توانند در کنارتان باشند و راهنمایی‌های لازم را در این زمینه انجام دهند.

کلام آخر

دفتر کار مکان اصلی و محل فعالیت‌های کاری‌تان است. به همین دلیل برای آن‌که درآمد و بازدهی بیشتری داشته باشید باید سعی کنید بهترین چیدمان را برای آن انتخاب نمایید. در این مقاله نکات مهمی در زمینه بهترین چیدمان دفتر کار ارایه کردیم. علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است نکاتی نیز وجود داشته باشد که از دید مراجعه کنندگان دارای اهمیت باشد. در این زمینه از نظر کارشناسان و متخصصان بهره ببرید تا نتایج چشم‌گیر وجود بهترین چیدمان دفتر کار را به چشم ببینید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید